Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Zanim wsiądziesz do auta – domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się sezon na podróżowanie. Dla wielu z nas wiąże się on jednak z ryzykiem wystąpienia choroby lokomocyjnej. Problem ten dotyka szczególnie dzieci, dla których wielogodzinna jazda samochodem czy pociągiem może okazać się wyjątkowo stresująca. Warto zatem pamiętać o kilku sprawdzonych sposobach, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy choroby, a tym samym sprawnie dotrzeć do wybranego celu podróży.

Profilaktyka choroby lokomocyjnej

Zawroty głowy, skurcze żołądka, nudności i wymioty to jedne z najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej. Te z kolei mogą okazać się zmorą wakacyjnego wypadu. Oczywiście w sprzedaży dostępne są różne leki na tego typu dolegliwości, które – pomimo skutecznego działania – niosą ze sobą także efekty uboczne, m.in. senność czy uczucie zmęczenia. Warto zatem wdrożyć kilka profilaktycznych zasad, które mogą znacznie zmniejszyć dyskomfort w trakcie jazdy samochodem.

Jeśli nasze dziecko lub jeden z dorosłych pasażerów cierpi na chorobę lokomocyjną, powinniśmy pamiętać o zrobieniu kilku postojów. Możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza i kilkuminutowego spaceru po stabilnym gruncie jest szczególnie istotna w trakcie wielogodzinnych podróży. Pamiętajmy również, aby przed wyjazdem nie podawać dziecku ciężkostrawnych i tłustych potraw. Inną ważną kwestią jest przygotowanie pojazdu do podróży. Postarajmy się wyeliminować źródła intensywnych zapachów, m.in. odświeżaczy powietrza czy zawieszek, które mogą wzmagać nudności.

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego miejsca w środku lokomocji. Postarajmy się, aby dziecko siedziało przodem do kierunku jazdy, najlepiej w pozycji półleżącej z opartą głową, co może doprowadzić do zredukowania dezorientacji ruchowej. Jeśli podróżujemy innymi środkami transportu, wybierajmy dla swojej pociechy miejsca, w których ograniczone będzie kołysanie. W przypadku samolotu są to fotele nad skrzydłem, z kolei w autobusie najlepszym wyborem będą siedzenia w jego środkowej części między osiami.

Imbir na chorobę lokomocyjną

Jak się okazuje, imbir to nie tylko skuteczny sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem, ale jednocześnie naturalny sposób na łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej. Zawarte w jego aromatycznym korzeniu związki bioaktywne wspierają pracę układu pokarmowego, zapobiegając nadmiernej motoryce żołądka. W rezultacie spożywanie preparatów na bazie imbiru może skutecznie łagodzić nudności, przeciwdziałać wymiotom, a w konsekwencji poprawiać ogólne samopoczucie i apetyt. Ponadto, kawałek świeżego kłącza lub produkty z jego dodatkiem można podawać profilaktycznie przed rozpoczęciem podróży, jak również w jej trakcie, gdy nieprzyjemne objawy zaczną się nasilać.

Napar z imbiru

W aptekach dostępna jest szeroka oferta preparatów na bazie imbiru, które przeznaczone są dla pasażerów w różnym wieku. Inną opcją jest podanie osobie cierpiącej na chorobę lokomocyjną sproszkowanego korzenia tej rośliny (około 500 do 1000 mg) lub kawałek świeżego kłącza (2-4 g). W przypadku młodszych pasażerów taki wariant, z uwagi na swój ostry smak, może okazać się mało przyjemny. Dlatego przed podróżą warto przygotować napar z imbiru, który można z łatwością przelać do termosu. Jak go przyrządzić? Do małego garnka wrzucamy pokrojone plastry imbiru, następnie zalewamy wodą i gotujemy przez około 10 minut. Gdy całość będzie gotowa, dodajemy odpowiednią ilość miodu i soku z cytryny, które zrównoważą ostry smak kłącza.

Cukierki z dodatkiem imbiru

W trakcie wielogodzinnej podróży warto mieć również pod ręką cukierki o smaku imbiru. Ich przepyszny smak przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i dorosłym pasażerom. Ponadto, za sprawa poręcznego opakowania, możemy je z łatwością zabrać w podróż do każdego środka transportu: od samochodu, przez autokar, po samolot.

Cukierki o smaku imbiru marki Verbena wzbogacone zostały o naturalne ekstrakty z tej dobroczynnej rośliny oraz witaminę C, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych słodyczy.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze