Od połowy czerwca rozmaite ogrody, balkony i tarasy zdobione są przez niebiesko-fioletowe kwiaty o szarozielonych liściach i zniewalającym zapachu. Mowa oczywiście o lawendzie, która – poza walorami dekoracyjnymi – słynie również z szerokiego zastosowania m.in. w leczeniu różnych dolegliwości, jako dodatek wyśmienitych potraw i deserów, a także w produkcji kosmetyków. Zawarty w jej kwiatach olejek eteryczny pozwala nie tylko odprężyć się, ale jednocześnie stanowi doskonałe remedium na problemy skórne. Z tego powodu lawenda to drogocenny składnik odżywczych maseczek, które możemy z łatwością przygotować w domu.
Zdrowa i młodo wyglądająca skóra
Osoby, które zdecydowały się na uprawę lawendy w doniczce czy w ogrodzie, mogą wykorzystać zebrane kwiaty do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Drogocenny skład tej rośliny wpływa bowiem korzystnie na kondycję skóry, w efekcie czego wygląda ona młodo i promieniście. Przez wzgląd na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne kosmetyki na bazie lawendy polecane są szczególnie osobom z cerą tłustą i trądzikową. Roślina ta łagodzi skutecznie stan zapalny, przeciwdziała kolejnym wypryskom, a jednocześnie dogłębnie oczyszcza skórę. Co więcej, stosowanie kosmetyków z jej dodatkiem pomoże w zmniejszeniu zaczerwienień, zrównoważeniu produkcji sebum, a także w przyspieszeniu gojenia się zmian trądzikowych.
Lawenda stanowi również doskonały wybór w przypadku cery dojrzałej, ponieważ wykazuje właściwości regenerujące, wygładzające i antyoksydacyjne. W efekcie zapobiega powstawaniu zmarszczek, a jednocześnie niweluje pierwsze oznaki starzenia. Ponadto, zawarte w jej składzie substancje cechują się działaniem przeciwobrzękowym, dzięki czemu lawenda stosowana jest do pielęgnacji skóry pod oczami, zmniejszając m.in. zasinienia i opuchliznę. Kosmetyki z dodatkiem tej rośliny okażą się również skutecznym wsparciem w okresie jesienno-zimowym. Przez wzgląd na spadek temperatury czy silny wiatr, skóra staje się bowiem szorstka, sucha i pozbawiona blasku. Z kolei zawarte w olejku eterycznym substancje dogłębnie nawilżają i łagodzą powstałe podrażnienia.
Maseczka na bazie lawendy i zielonej glinki
Jednym ze skutecznych sposobów na przeciwdziałanie zaskórnikom i rozszerzonym porom jest maseczka na bazie lawendy i zielonej glinki. Regularne stosowanie takiej kuracji pozwoli cieszyć się widocznie gładką i nawilżoną skórą. W tym celu wystarczy przygotować kilka świeżych lub suszonych kwiatów lawendy, a następnie starannie rozetrzeć je przy użyciu moździerza. Następnie całość musimy zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem przez około 8 minut. Po ostudzeniu składników, do uzyskanej masy dodajemy 3 łyżki glinki i dokładnie mieszamy, tak aby osiągnęła ona pożądaną konsystencję. Przed nałożeniem kosmetyku, warto dokładnie oczyścić skórę twarzy np. przy użyciu ulubionego żelu, pianki czy wody różanej. Dla uzyskania zadowalających efektów, należy pozostawić maskę przez około 10 min, a następnie dokładnie spłukać przy użyciu ciepłej wody.
Domowa kuracja z lawendy i mięty
Kolejna receptura okaże się doskonałą propozycją dla osób, którym marzy się jędrna i zdrowa skóra twarzy. Dodatkowo maseczka ta niweluje oznaki zmęczenia, a za sprawą dodatku mięty wykazuje działanie tonizujące i kojące. W efekcie skutecznie odświeża skórę, zapobiega rozwojowi wyprysków i ściąga pory. Aby przygotować maseczkę, należy rozetrzeć lawendę wraz z liśćmi mięty w moździerzu, a następnie zalać niewielką ilością gorącej wody. Gdy rośliny przestygną, do naczynia dodajemy pół szklanki kefiru i całość dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiamy na około 15 minut.
Maseczka na bazie lawendy, rozmarynu i czerwonej glinki
Osoby, które borykają się z uciążliwymi przebarwieniami lub skórą pozbawioną blasku, powinny wypróbować maseczkę na bazie lawendy z dodatkiem rozmarynu i czerwonej glinki. Receptura ta okaże się równie skuteczna w przypadku cery ze skłonnością do powstawania wyprysków. Podobnie, jak w przypadku pozostałych maseczek, w pierwszym kroku musimy przystąpić do przygotowania wody lawendowej. Analogicznie postępujemy w przypadku rozmarynu, którego gałązki należy dokładnie rozetrzeć w moździerzu, a następnie zalać wrzątkiem. Po ostudzeniu obu składników, całość mieszamy z czerwoną glinką aż do momentu uzyskania jednolitej masy.
Domowe maseczki na bazie lawendy to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się odżywioną i pełną blasku skórą. Zawarte w tej wyjątkowej roślinie substancje wykazują bowiem szereg pozytywnych właściwości dla kondycji naszej cery. Poza rytuałami pielęgnacyjnymi, warto również włączyć lawendę do codziennej diety.
Doskonałym wyborem okażą się zbożowe ciasteczka marki Verbena, których skład został dodatkowo wzbogacony o kawałki borówek. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego oraz obecność witaminy B3, to doskonała przekąska do szkoły lub pracy. W ofercie marki Verbena znajdują się również przepyszne cukierki o smaku lawendy z borówkami, które stanowią cenne źródło witaminy C.
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.