Wszystko, co powinniście wiedzieć o miodzie

Miód to stosowany od tysiącleci środek odżywczy i leczniczy. Dziś traktowany jako zdrowy zamiennik cukru, jest najstarszą substancją słodzącą na świecie – znany był w tej roli już tysiące lat temu. Dostarczając wiele cennych składników odżywczych, miód zajmuje zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetologii. Warto poznać kilka najważniejszych faktów na temat miodu, aby móc w pełni cieszyć się z jego prozdrowotnych właściwości.

 

Składniki odżywcze zawarte w miodzie, czyli dlaczego miód leczy

Skład miodu może się nieznacznie różnić w zależności od jego rodzaju, jednak można uogólnić i przyjąć, iż każdy rodzaj miodu zawiera następujące cenne składniki odżywcze:
– kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, mrówkowy, walerianowy i wiele innych
– aminokwasy: alanina, arginina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, lizyna, leucyna, izoleucyna, seryna, treonina,        fenyloalanina, walina, prolina, cystyna
– minerały: sód, potas, wapń, magnez, cynk, kobalt, fosfor, żelazo, mangan, krzem i siarka
– witaminy: C, z grupy B
– związki fenolowe
– liczne enzymy

Należy pamiętać jednak, że miód zachowuje stabilność zaledwie w przedziale temperatur do 40 stopni. Jego podgrzanie powyżej tej temperatury minimalizuje jego właściwości lecznicze. Jedynym wyjątkiem jest coraz bardziej popularny miód Manuka. Zawarte w miodzie substancje czynne odpowiadają za jego zdrowotne działanie. Szczególne znaczenie ma nadtlenek wodoru, który odpowiada za antybakteryjne właściwości miodu. Co ciekawe, nadtlenek wodoru dostarczany z miodem okazuje się być bardziej skuteczny w zwalczaniu bakterii czy grzybów niż nadtlenek pozyskiwany z innych źródeł. Prawdopodobnie warunkowane jest to obecnością w miodzie licznych enzymów, witaminy C oraz żelaza, miedzi czy kobaltu. Natomiast w miodzie Manuka odkryto unikatowy związek methylglioksal MGO o działaniu antybakteryjnym.

Właściwości lecznicze miodu

Przede wszystkim miód znany jest ze swoich antybakteryjnych właściwości. Zwalcza niektóre bakterie skuteczniej niż antybiotyki. Spożywanie miodu okazuj się skuteczne m. in. w przypadku paciorkowców i gronkowców, prątków gruźlicy, a także grzybów Candida. Miód wspomaga pracę serca oraz redukuje zmęczenie. Dzięki wysokiej zawartości szybko przyswajalnych cukrów prostych miód doskonale odżywia mózg. Miód może ograniczać rozwój próchnicy, działa wykrztuśnie i przeciwalergicznie. Działa zbawiennie na układ oddechowy w przebiegu infekcji – łagodzi podrażnienia gardła, chrypkę i kaszel, zwalcza katar i obniża gorączkę, leczy zapalenie zatok.

Miód oczyszcza organizm, łagodzi objawy choroby wrzodowej oraz stanów zapalnych jelit, ponadto likwiduje zaparcia. Korzystny wpływ miodu na układ sercowo – naczyniowy sprowadza się do normalizowania ciśnienia krwi oraz usprawnianiu krążenia krwi. Ponadto po miód sięgać mogą osoby cierpiące na rozdrażnienie, nerwicę, bezsenność – miód wykazuje bowiem działanie uspokajające i poprawiające nastrój.

 

Zastosowanie miodu w kosmetyce

Miód wykorzystywany jest powszechnie w formułach kosmetyków odżywczych, wygładzających, energizujących. Dogłębnie odżywia i nawilża skórę, dba o jej elastyczność, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Stymulując mikrokrążenie, miód dba o zdrowy koloryt skóry, redukuje zmiany trądzikowe i rozjaśnia przebarwienia. Miód często używany jest także do domowej produkcji kosmetyków – maseczek odżywiających skórę,
upiększających kąpieli czy peelingów.

 

Jak wybrać najlepszy miód?

Oczywiste jest, że wspomniane właściwości miodu dotyczą wyłącznie miodów naturalnych, a nie ich syntetycznych odpowiedników. Jak rozpoznać miód prawdziwy od podrabianego? Naturalny miód około 3 – 4 miesiące od daty rozlewu do słoików nie powinien zachowywać postaci płynnej, a gęsty, o niejednolitej konsystencji. Dokonując zakupu miody najlepiej jest sięgać po te lokalne, produkowane z rodzimych gatunków kwiatów – zminimalizuje to ryzyko uczulenia. Ale oczywiście nie trzeba pogardzać także tymi bardziej egzotycznymi miodami. Mowa chociażby o wspomnianym miodzie Manuka, jednym z najdroższych na świecie, który wyróżnia się wyjątkowym smakiem i zaawansowanymi właściwościami terapeutycznymi. Najczęściej spotykane gatunki miodów to:
– lipowy
– akacjowy
– spadziowy
– gryczany
– wielokwiatowy
– rzepakowy
– wrzosowy
Chcąc doświadczyć prozdrowotnych właściwości miodu, najlepiej spożywać go regularnie. Jedna łyżeczka miodu dziennie może zauważalnie poprawić stan naszego zdrowia – przekonaj się o tym, już dziś wdrażając w życie ten godny polecenia nawyk.

 

Autor: Artur Topolski

Komentarze