Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Czarny bez nie tylko na przeziębienie. Kiedy warto go stosować?

Czarny bez to krzew, który występuje dość pospolicie. To jednocześnie roślina pełna sprzeczności. Pięknie kwitnie, ale jego kwiaty zebrane w baldachy nie zachwycają zapachem. Czarnofioletowe owoce wyglądają apetycznie, ale nie ujmują smakiem. Co więcej, przedwcześnie zebrane mogą wywołać zatrucie. A mimo to zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu są uznawane za niezwykle wartościowy surowiec zielarski. Od wieków stosuje się je w celach leczniczych.

Cenny surowiec zielarski

Niemal wszystkie części rośliny zawierają cenne składniki, ale ich największe stężenie znajduje się w kwiatach i owocach. Dlatego to właśnie je głównie wykorzystuje się w lecznictwie oraz kosmetyce. Kwitnienie kwiatów czarnego bzu przypada na czerwiec, a jego owoce najlepiej zrywać w sierpniu i we wrześniu.

Kwiaty czarnego bzu, zwanego też bzem lekarskim lub bzem aptecznym, zawierają dużo flawonoidów, kwasów fenolowych, olejków eterycznych, soli mineralnych, steroli i garbników. Dzięki temu działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, napotnie, a także moczopędnie.

Z kolei owoce bzu aptecznego zawierają w sobie m.in. żelazo, potas, sód, wapń, dużą ilość witaminy C i A oraz witaminy z grupy B. Taki skład czyni z nich roślinę o właściwościach napotnych, moczopędnych, przeciwbólowych, a nawet lekko przeczyszczających.

Czarny bez – działanie lecznicze

Właściwości czarnego bzu pozwalają skutecznie zwalczać różnego rodzaju infekcje wirusowe. Na tym jednak lista jego zalet się nie kończy. W jakich dolegliwościach pomaga roślina?

Co ciekawe, zupełnie bez obaw można stosować czarny bez, będąc w ciąży. Roślina wzmocni organizm przyszłej mamy i pozwoli uporać się z różnymi drobnymi dolegliwościami, redukując do minimum konieczność zażywania leków.

Wszechstronne wykorzystanie czarnego bzu

Bez apteczny można stosować na wiele sposobów. Można pić napar z kwiatów, przyrządzać soki i dżemy z owoców, używać świeże kwiaty o lekko cytrynowym smaku do sałatek, przygotowywać syrop czy nalewkę. Kwiaty można wykorzystywać w każdej postaci, owoce – tylko po obróbce termicznej, np. jako przetwory, aby zlikwidować obecne w nich toksyczne substancje.

Czarny bez jest też składnikiem wielu gotowych produktów, w tym preparatów aptecznych zawierających ekstrakty z owoców, herbat z kwiatów, a nawet słodyczy. Przykładowo ziołowe cukierki Verbena o smaku czarnego bzu są nie tylko pysznym smakołykiem, ale pozwalają również w łatwy sposób korzystać ze wszystkich właściwości rośliny.

Czarny bez na co dzień można stosować też w celach kosmetycznych, bo działa on oczyszczająco i pielęgnująco. Kąpiele z dodatkiem odwaru z owoców i masaże ciała olejkiem z czarnego bzu pomogą pozbyć się cellulitu. Łagodzące okłady pomogą skórze podrażnionej, zaś parowy zabieg kosmetyczny doskonale oczyści zanieczyszczoną cerę. Ciekawostką jest fakt, że dawniej soku z owoców czarnego bzu używano do farbowania brwi i rzęs.

Czarny bez jest rośliną, która sprawdza się w kosmetyce, w lecznictwie, a do tego jest bardzo ozdobna. Uprawiana w ogrodzie cieszy oczy ciekawie ubarwionymi liśćmi, bogatymi kwiatostanami i gronami owoców. A do tego zapach czarnego bzu odstrasza owady oraz myszy i szczury! Nie ma więc wątpliwości, że warto cieszyć się tą rośliną w każdej postaci.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze