Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Wiszący ogród w Twoim mieszkaniu

O zaletach posiadania w domu roślin doniczkowych pewnie nie trzeba nikogo przekonywać. Poprawiają jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu – produkują tlen, usuwają zanieczyszczenia, wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, podwyższają wilgotność powietrza, nie wspominając o walorach estetycznych. Przeczytajcie, jak makramy pomogą stworzyć w mieszkaniu wiszący ogród!

Jednym ze sposób na wyeksponowanie roślinek w swojej przestrzeni jest zawieszenie ich w ręcznie wyplatanych, makramowych kwietnikach. Makrama to sztuka wiązania węzłów, bez użycia dodatkowych narzędzi – mamy do dyspozycji jedynie sznurki oraz nasze dłonie.  Najczęściej do tego celu wykorzystywane są sznurki bawełniane, lniane, jutowe, poliestrowe czy różnego rodzaju rzemienie. Dobrze, żeby miały przynajmniej 3-5 mm grubości.

Wieszanie roślin w makramach oprócz tego, że niesamowicie wygląda, jest także niezwykle praktyczne. Zwłaszcza w małych mieszkaniach gdzie nie mamy miejsca na ustawianie doniczek.  Jest to także świetne rozwiązanie dla osób posiadających małe dzieci oraz niesforne zwierzaki nielubiące dzielić parapetów z innymi obiektami.

Jakie rośliny wstawić do wiszących kwietników? 

Właściwie tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Najlepiej prezentują się pnącza oraz niskie rośliny o rozłożystym pokroju. W przypadku większych donic pamiętajmy, aby do sufitu solidnie przymocować hak, a lżejsze można zawiesić na porządnym karniszu.

Bezproblemowe rośliny, które będą świetnie wyglądały w wiszących kwietnikach:

  1. Zielistka Chlorophytum– idealna dla początkujących ogrodników. Jest to zdrowa, silna roślina, rzadko sprawia problemy. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże, a jeśli na chwilę zapomni się ją podlać szybko wróci do zdrowia. Bardzo łatwo się rozmnaża – zielistka cały czas wytwarza tzw. rozmnóżki, które wystarczy odciąć i zasadzić wyrośniętym już korzonkiem do świeżej ziemi – kilka tygodni i mamy piękną, nową roślinę!
  2. Bluszcz Hedera – bluszczy na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Znane są ze swoich upodobań do cienistych zakątków, chyba, że jest to odmiana pstra, wtedy potrzebuje więcej światła, aby ładnie się wybarwić. Podłoże umiarkowanie wilgotne. Jest to też szybko rosnąca roślina, bo około 40 cm rocznie.
  3. Paprocie – wybór wśród paprotek jest przeogromny, a wszystkie doskonale sprawdzą się w wiszących pojemnikach. Na początek warto zwrócić uwagę na paprocie z gatunku Pellea, Nephrolepis, Pteris, Blechnum czy Asplenium. Są to gatunki, które dobrze radzą sobie z suchym powietrzem w naszych mieszkaniach pod warunkiem regularnego zraszania.
  4. Rhipsalis Rhipsalis cassutha – jest to sukulent o sznureczkowatych pędach, które mogą dorastać do kilku metrów. Lubi światło rozproszone, umiarkowane podlewanie, przepuszczalne podłoże. Roślina dla zapominalskich, bo świetnie znosi okres suszy.
  5. Filodendron Philodendron – odmian filodendronów jest naprawdę wiele. Większość świetnie sprawdzi się w wiszących kwietnikach, szczególnie odmiany o drobniejszych liściach takie jak P. scandens, P. leichtlinii, są to gatunki szybko rosnące, rzadko chorują i bardzo łatwo je rozmnożyć z sadzonek pędowych.
  6. Ołustek Scindapsus – roślina bardzo podobna i często mylona z filodendronem. O ile S. aureus potrzebuje nieco więcej światła, tak S. pictus radzi sobie świetnie z większym zacienieniem. Tak jak u bluszczy w zależności od natężenia światła odmiany o kolorowych liściach wymagają go więcej, aby się ładnie wybarwić. Są odmiany nakrapiane na żółto i biało. Szybko rosnąca roślina, w dobrych warunkach do 50 cm rocznie.
  7. Starzec Rowleya Senecio rowleya – kolejny, bardzo oryginalny sukulent. Starzec rowleya charakteryzuje się listkami w postaci kuleczek zebranych na długich, dorastających do metra pędach. Lubi bardzo jasne stanowiska, nie przepada za częstym podlewaniem i wymaga nieco bardziej zasobnego podłoża niż większość sukulentów.
  8. Peperomia – gatunek ten obfituje w naprawdę dużą ilość odmian do tego stopnia, że z samych peperomii można stworzyć niezwykle barwne i różnorodne kompozycje. Wszystkie lubią jasne stanowiska, bez bezpośredniego, ostrego światła słonecznego oraz lekkie, przepuszczalne podłoża. Do makramowych kompozycji sprawdzi się P. caperata, P. obtusifolia, P. glabella czy P. argyreia.

 Autor: Anna Wiatrowska – Make it Green

Komentarze