Szałwia – do jakich potraw i dlaczego warto ją dodawać?

Pochodząca z rejonów Morza Adriatyckiego szałwia lekarska znana jest ze swojego szerokiego zastosowania w ziołolecznictwie czy produkcji naturalnych kosmetyków. Nie bez powodu jej łacińska nazwa pochodzi od słowa “salvus”, które można rozumieć jako zdrowie i ocalenie. Szałwia zawiera bowiem szereg drogocennych składników, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie naszego organizmu. Poza ziołolecznictwem roślina ta znajduje również szerokie zastosowanie w kuchni, nadając głębię smaku rozmaitym potrawom.

Właściwości lecznicze szałwii

Z uwagi na swój bogaty skład szałwia jest jedną z najszerzej wykorzystywanych roślin leczniczych. W szarozielonych, podłużnych liściach kryje się drogocenny olejek eteryczny, który okaże się skutecznym wsparciem w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości m.in. infekcji czy zakażeń. Jednocześnie odznacza się on dobroczynnym wpływem na kondycję naszej skóry, wspomagając leczenie wyprysków, trądziku czy grzybicy. Ta wyjątkowa roślina o jasnofioletowych kwiatach i charakterystycznym kamforowym zapachu stanowi również bogate źródło flawonoidów, witamin (A, B1, C), składników mineralnych, garbników, karotenu i karnozolu. W efekcie znana jest ze swojego działania antyseptycznego, przeciwzapalnego, rozkurczowego, przeciwpotnego czy uspokajającego.

Od wieków napary na bazie szałwii wykorzystywane są do leczenia infekcji gardła, zapalenia migdałków, a także zwalczenia aft i pleśniawek. Roślina ta okaże się również dobrym rozwiązaniem w przypadku krwawiących dziąseł oraz nieprzyjemnych dolegliwości po wyrwaniu zęba. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne tego typu płukanki stanowią również dobry wybór w trakcie przeziębienia, gdyż pomagają oczyścić oskrzela z zalegającej wydzieliny. Omawiając praktyczne zastosowanie szałwii, nie można również zapomnieć o jej dobroczynnym wpływie na kobiece dolegliwości. Przede wszystkim zawarte w tej roślinie składniki hamują proces laktacji po zaprzestaniu karmienia piersią. Dodatkowo okażą się skutecznym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości miesiączkowych lub menopauzalnych, redukując towarzyszący im ból i dyskomfort.

Idealna w kuchni

Wysoka zawartość garbników sprawia, że szałwia odznacza się dobroczynnym wpływem na procesy trawienne. To jeden z powodów, dla których roślina ta stanowi częsty dodatek tłustych i ciężkostrawnych potraw mięsnych. Dodając ją do rozmaitych dań, można również zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, m.in. bólom brzucha, biegunce czy nudnościom. Innym powodem, dla którego warto mieć ją zawsze w kuchni, jest jej wyjątkowy smak i aromat. Doskonale sprawdza się jako dopełnienie dań mięsnych, a także potraw z dodatkiem leśnych grzybów czy warzyw korzeniowych. Dodatkowo szałwia sprawdzi się w połączeniu z rozmaitymi rybami, gdyż skutecznie neutralizuje ich nieprzyjemny zapach, z kolei cytrynowa nuta przyprawy wydobywa ich głębie smaku.

Szarozielone liście tej drogocennej rośliny stanowią również dopełnienie dań kuchni włoskiej, m.in. makaronów z sosem pomidorowym, focacci z dodatkiem rozmarynu czy aromatycznego ravioli. Ponadto, szałwia doskonale sprawdza się w połączeniu z deserami, podkreślając słodycz takich owoców, jak np. mango, jabłka czy gruszki. Wiele osób decyduje się również na dodanie tej aromatycznej przyprawy do rozmaitych alkoholi, zwłaszcza likierów, piw i nalewek.

Jak stosować szałwię w kuchni?

Szałwia jako przyprawa może być stosowana zarówno w świeżej, jak i suszonej formie. Oczywiście pierwsza z wymienionych opcji charakteryzuje się znacznie przyjemniejszym aromatem i mniej gorzkim smakiem, niemniej z uwagi na opisane właściwości rośliny, warto ją stosować przez cały rok i przy każdej sposobności. Musimy jednak pamiętać, aby dodawać szałwię z umiarem, ponieważ jej zbyt duża ilość może zdominować smak pozostałych składników.

Dobroczynny wpływ na zdrowie, a także wyjątkowy aromat sprawiają, że szałwia jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin leczniczych. Rozgrzewające napary, a także potrawy z jej z dodatkiem mogą okazać się skutecznym sposobem na przeciwdziałanie wielu dolegliwościom.

Doskonałą alternatywą są także rozmaite produkty, których skład został wzbogacony o tę roślinę. Jednym z nich są nadziewane cukierki marki Verbena, których receptura oparta została o naturalne ekstrakty z szałwii. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy witaminę C, która stanowi skuteczne wsparcie w walce z przeziębieniem. 

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze