W Internecie możemy spotkać wiele teorii na temat odchudzania. Jak wiele innych informacji znalezionych w sieci one również często są nieprawdziwe. Dlatego też trzeba sprawdzać w kilku źródłach, aby upewnić się, że dany temat jest prawdziwy i rzetelny.
W tym artykule chciałbym Wam przedstawić 10 najczęściej powielanych mitów o odchudzaniu, które można znaleźć w Internecie i nie tylko.
- Najlepszą metodą na spalanie tłuszczu z brzucha są brzuszki.
Nie istnieją metody, które pozwalają spalić tłuszcz tylko w wybranym obrębie naszego ciała. Proces spalania tłuszczu zachodzi dopiero po około 30 minutach wysiłku fizycznego. Wtedy też organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Jest ona spalana całościowo w następującej kolejności: klatka piersiowa, twarz, szyja, ramiona i dopiero wtedy brzuch.
- Najlepsze efekty przy odchudzaniu dają ćwiczenia wykonywane z rana.
Ilość spalanego tłuszczu nie jest w żaden sposób powiązana z porą wykonywanych ćwiczeń. Jeśli chodzimy na trening rano po śniadaniu, które nie było bogate w węglowodany, to nasz organizm po wykorzystaniu energii z pożywania będzie sięgał po energię zmagazynowaną w mięśniach!
- Owoce można jeść bez ograniczeń.
Oto kolejny mit, który często powielany jest w mediach. Owoce takie jak banany, winogrona, czereśnie, czy gruszki mają duże ilości cukru. Dlatego też zjedzenie ich w nadmiarze może powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie szybkie uczucie głodu. Wybieraj owoce, które mają małą zawartość cukru, czyli np. jabłka, maliny, cytrusy, czy truskawki.
- Żywność, która wchodzi w skład zdrowiej diety jest droga.
Często osoby na słowo dieta reagują bardzo negatywnie. Myślę, że składa się ona z wyszukanych składników, które są rzadko spotykane, a przede wszystkim drogie. W rzeczywistości jest inaczej. Dieta układana jest w ten sposób, aby znajdowały się w niej produkty pełnowartościowe oraz ogólnodostępne.
- Nie można jeść wieczorem.
Przeglądając strony internetowe, często napotykam się ze stwierdzeniem, iż nie można jeść wieczorem, ponieważ w innym przypadku przybierzemy na wadze. Niektóre osoby piszą, iż już od godziny 17-18 nie powinno się spożywać żadnego pokarmu. Zasada jest jedna, niespalone kalorie zmieniają się w tkankę tłuszczową i nie ma tutaj znaczenia pora zjedzenia ostatniego posiłku. Jedząc o godzinie 17-18 nie wystarczy nam energii do końca dnia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, iż ostatni posiłek spożywa się 3 godziny przed snem.
- Ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia nie ma znaczenia.
Powstało już wiele badań naukowych, które potwierdziły, iż ilość spożywanych posiłków ma znaczenie. Wyniki pokazały, iż zjedzenie tej samej ilości pokarmu rozdzielonego na 5 porcji pozwala spaść z wagi, natomiast zjedzenie tego samego pokarmu rozdzielonego na 3 porcje powoduje przybranie na wadze.
- Chcesz się odchudzić? Unikaj białka!
Jest to często popełniany błąd przez osoby, które na własną rękę tworzą dietę. Białko jest niezbędne w każdej diecie odchudzającej, ponieważ to właśnie ono jest budulcem mięśni. Każdy z nas powinien spożywać 0,8 g białka na 1 kg masy ciała.
- Podczas odchudzania musisz wykluczyć tłuszcz ze swojej diety.
Kolejny mit, brak tłuszczu w diecie ma bardzo niekorzystne efekty dla naszego zdrowia. Mogą pojawić się zaparcia oraz problemy hormonalne. Najzdrowsze tłuszcze to te, które znajdują się w rybach, orzechach. Warto również sięgać po oleje.
- Głodówka to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.
Co prawda stracimy kilogramy, ale również zmniejszymy ilość masy mięśniowej, a przede wszystkim takie postępowanie jest niezdrowe dla naszego organizmu (w niektórych przypadkach mogą powstać niebezpieczne choroby).
- Otyłość to genetyczny problem.
Nie jest to prawda. Od nas samych zależy, co jemy, w jakich ilościach, a także jaki tryb życia prowadzimy. Dlatego też nie słuchajcie nierzetelnych informacji znalezionych w Internecie tylko działajcie! Dieta i wysiłek fizyczny to gwarancja sukcesu.
Na pewno każdy z Was zetknął się, chociaż z jednym podpunktem w mojej liście mitów o odchudzaniu. W sieci możemy spotkać bardzo dużo informacji, które nie mają żadnego naukowego potwierdzenia, dlatego też warto sprawdzać informacji na innych stronach, które prowadzone są przed dietetyków lub specjalistów żywienia.
Autor: Artur Topolski