Stale powielane kłamstwa na temat odchudzania. Poznaj 10 mitów

W Internecie możemy spotkać wiele teorii na temat odchudzania. Jak wiele innych informacji znalezionych w sieci one również często są nieprawdziwe. Dlatego też trzeba sprawdzać w kilku źródłach, aby upewnić się, że dany temat jest prawdziwy i rzetelny.

W tym artykule chciałbym Wam przedstawić 10 najczęściej powielanych mitów o odchudzaniu, które można znaleźć w Internecie i nie tylko.

  1. Najlepszą metodą na spalanie tłuszczu z brzucha są brzuszki.

Nie istnieją metody, które pozwalają spalić tłuszcz tylko w wybranym obrębie naszego ciała. Proces spalania tłuszczu zachodzi dopiero po około 30 minutach wysiłku fizycznego. Wtedy też organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Jest ona spalana całościowo w następującej kolejności: klatka piersiowa, twarz, szyja, ramiona i dopiero wtedy brzuch.

  1. Najlepsze efekty przy odchudzaniu dają ćwiczenia wykonywane z rana.

Ilość spalanego tłuszczu nie jest w żaden sposób powiązana z porą wykonywanych ćwiczeń. Jeśli chodzimy na trening rano po śniadaniu, które nie było bogate w węglowodany, to nasz organizm po wykorzystaniu energii z pożywania będzie sięgał po energię zmagazynowaną w mięśniach!

  1. Owoce można jeść bez ograniczeń.

Oto kolejny mit, który często powielany jest w mediach. Owoce takie jak banany, winogrona, czereśnie, czy gruszki mają duże ilości cukru. Dlatego też zjedzenie ich w nadmiarze może powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie szybkie uczucie głodu. Wybieraj owoce, które mają małą zawartość cukru, czyli np. jabłka, maliny, cytrusy, czy truskawki.

  1. Żywność, która wchodzi w skład zdrowiej diety jest droga.

Często osoby na słowo dieta reagują bardzo negatywnie. Myślę, że składa się ona z wyszukanych składników, które są rzadko spotykane, a przede wszystkim drogie. W rzeczywistości jest inaczej. Dieta układana jest w ten sposób, aby znajdowały się w niej produkty pełnowartościowe oraz ogólnodostępne.

  1. Nie można jeść wieczorem.

Przeglądając strony internetowe, często napotykam się ze stwierdzeniem, iż nie można jeść wieczorem, ponieważ w innym przypadku przybierzemy na wadze. Niektóre osoby piszą, iż już od godziny 17-18 nie powinno się spożywać żadnego pokarmu. Zasada jest jedna, niespalone kalorie zmieniają się w tkankę tłuszczową i nie ma tutaj znaczenia pora zjedzenia ostatniego posiłku. Jedząc o godzinie 17-18 nie wystarczy nam energii do końca dnia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, iż ostatni posiłek spożywa się 3 godziny przed snem.

  1. Ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia nie ma znaczenia.

Powstało już wiele badań naukowych, które potwierdziły, iż ilość spożywanych posiłków ma znaczenie. Wyniki pokazały, iż zjedzenie tej samej ilości pokarmu rozdzielonego na 5 porcji pozwala spaść z wagi, natomiast zjedzenie tego samego pokarmu rozdzielonego na 3 porcje powoduje przybranie na wadze.

  1. Chcesz się odchudzić? Unikaj białka!

Jest to często popełniany błąd przez osoby, które na własną rękę tworzą dietę. Białko jest niezbędne w każdej diecie odchudzającej, ponieważ to właśnie ono jest budulcem mięśni. Każdy z nas powinien spożywać 0,8 g białka na 1 kg masy ciała.

  1. Podczas odchudzania musisz wykluczyć tłuszcz ze swojej diety.

Kolejny mit, brak tłuszczu w diecie ma bardzo niekorzystne efekty dla naszego zdrowia. Mogą pojawić się zaparcia oraz problemy hormonalne. Najzdrowsze tłuszcze to te, które znajdują się w rybach, orzechach. Warto również sięgać po oleje.

  1. Głodówka to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Co prawda stracimy kilogramy, ale również zmniejszymy ilość masy mięśniowej, a przede wszystkim takie postępowanie jest niezdrowe dla naszego organizmu (w niektórych przypadkach mogą powstać niebezpieczne choroby).

  1. Otyłość to genetyczny problem.

Nie jest to prawda. Od nas samych zależy, co jemy, w jakich ilościach, a także jaki tryb życia prowadzimy. Dlatego też nie słuchajcie nierzetelnych informacji znalezionych w Internecie tylko działajcie! Dieta i wysiłek fizyczny to gwarancja sukcesu.

Na pewno każdy z Was zetknął się, chociaż z jednym podpunktem w mojej liście mitów o odchudzaniu. W sieci możemy spotkać bardzo dużo informacji, które nie mają żadnego naukowego potwierdzenia, dlatego też warto sprawdzać informacji na innych stronach, które prowadzone są przed dietetyków lub specjalistów żywienia.

Autor: Artur Topolski

 

 

 

Komentarze