Sekrety jesiennej witalności: jak zachować energię i pozytywny nastrój?

Kiedy dni stają się krótsze, a deszczowe chmury pokrywają niebo, wielu z nas odczuwa jesienny spadek energii i nastroju. Sezonowe zmiany mogą wpłynąć na nasze samopoczucie, sprawiając, że czujemy się mniej aktywni i pozbawieni entuzjazmu. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na przeciwdziałanie zmęczeniu, zwiększenie energii i utrzymanie pozytywnego nastroju. O jakich właściwościach  roślin warto pamiętać, gdy jesień wkroczy w pełni?

Jesienna chandra… co za nią stoi? 

Obniżony nastrój, utrata energii, uczucie zmęczenia, spadek koncentracji oraz zwiększona skłonność do spożywania węglowodanów – to najczęstsze objawy jesiennej chandry. Osoby dotknięte tym stanem mogą odczuwać trudności w codziennych aktywnościach i wykonywaniu obowiązków. Ważne jest zrozumienie tych objawów, aby wiedzieć, jak im przeciwdziałać i zapewnić sobie jak najlepsze samopoczucie w okresie jesiennym. 

Zacznijmy zatem od odpowiedzi na pytanie: z czego wynikają te zmiany? Istnieje kilka naukowych argumentów, które mogą wyjaśnić, dlaczego wielu z nas odczuwa spadek energii i obniżony nastrój jesienią:

  • Zmniejszone nasłonecznienie – dni stają się krótsze, a w konsekwencji nasz organizm produkuje mniej witaminy D. Ta z kolei odgrywa istotną rolę w regulowaniu nastroju, a jej niedobór może prowadzić do wystąpienia objawów depresji i zmęczenia.
  • Jakość snu – sezonowe zmiany mogą wpłynąć na nasz rytm dobowy. Zmiany w zegarze biologicznym skutkują często problemami ze snem, który odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu. 
  • Zmiany nawyków żywieniowych – w okresie jesienno-zimowym sięgamy zwykle po cięższe i bardziej kaloryczne potrawy, a to może wpłynąć na naszą energię i samopoczucie. Mniejsza ilość świeżych owoców i warzyw prowadzi do niedoboru składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.
  • Spadek aktywności fizycznej – w miarę jak temperatura spada, możemy być mniej skłonni do aktywności (zwłaszcza na świeżym powietrzu). Brak ruchu prowadzi natomiast do apatii i uczucia zmęczenia. 
  • Czynniki psychologiczne – dla niektórych osób jesień stanowi trudny okres ze względu na powrót do pracy lub nauki po okresie wakacyjnym.

Jak widać, przyczyny wystąpienia takiego stanu mogą być zróżnicowane i co istotne: wpływają na poszczególne osoby w różny sposób. Świadomość tych czynników pomoże nam skuteczniej radzić sobie z jesiennym spadkiem energii i nastroju poprzez podejmowanie odpowiednich działań. 

Co, gdy dopada Cię jesienne przesilenie? 

Poza odpowiednią dawką ruchu czy dbaniem o zdrowy sen, warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników. Pomocne okażą się w tym nie tylko świeże warzywa i owoce, ale również niektóre zioła i rośliny lecznicze. 

Szałwia

Na początek warto przyjrzeć się właściwościom szałwii, która od wieków stosowana jest w medycynie ludowej i naturalnej. Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że szałwia może mieć pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze. Związki chemiczne obecne w szałwii, takie jak flawonoidy i kwasy fenolowe, wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które teoretycznie mogą przyczynić się do ochrony funkcji mózgu i poprawy nastroju. Dlatego w okresie jesiennym warto sięgać po rozgrzewające napary lub herbaty na bazie tej rośliny. 

Lawenda 

W okresie jesienno-zimowym z pewnością warto mieć pod ręką preparaty z dodatkiem lawendy. Za sprawą swoich relaksujących i uspokajających właściwości okaże się bardzo pomocna w kontekście jesiennej chandry. Przede wszystkim aromaterapia z użyciem lawendy może zmniejszać niepokój i poprawiać ogólny nastrój. Dodatkowo, dzięki właściwościom uspokajającym, pomoże w poprawie jakości snu. Używanie olejku z lawendy w sypialni przed snem lub dodanie kilku kropel do kąpieli wieczornej może pomóc w rozluźnieniu i przygotować ciało do głębokiego snu.

Melisa 

W walce z jesiennym przesileniem pomocna okaże się również melisa. Przede wszystkim dlatego, że osoby cierpiące na sezonowe zaburzenia nastroju często doświadczają problemów ze snem. Włączenie melisy do wieczornej rutyny, na przykład jako herbaty ziołowej lub suplementu, może skutecznie przygotować ciało do regeneracji. Dzieje się tak za sprawą właściwości uspokajających tej rośliny. Melisa może więc okazać się dużym wsparciem w redukcji lęku i zwiększeniu relaksu. To szczególnie przydatne dla osób doświadczających zwiększonego napięcia nerwowego i niepokoju w wyniku krótszych i mniej słonecznych dni.

Zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i zdrowy sen to nie jedyne sposoby na przeciwdziałanie jesiennej chandrze. Warto również sięgać po preparaty z dodatkiem takich ziół jak np. szałwia, lawenda czy melisa. Naturalne ekstrakty z tych roślin znajdziemy w produktach marki Verbena. Doskonałym wyborem są cukierki o orzeźwiającym i wyśmienitym smaku, których skład został wzbogacony o witaminę C. Ta z kolei stanowi istotne wsparcie we wzmacnianiu naszej odporności, o którą należy zadbać szczególnie jesienią i zimą. 

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze