Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Jak prawidłowo dbać o cerę?

Problemy skórne najczęściej powstają przez hormony, typ cery, kosmetyki, a nawet leki. W przypadku trądziku może on występować nawet dziedzicznie. Dlatego też, jeśli Twoi rodzice go mieli, to również i Ty jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak prawidłowo dbać o cerę?

Z ankiet wynika, iż zdecydowana większość Polek nieprawidłowo dba o swoją cerę. W wyniku czego mogą powstać liczne problemy skórne.

Pierwszą fazą  dbania o cerę jest odpowiedni dobór kosmetyków. Trzeba pamiętać, iż nie wolno stosować kosmetyków wysuszających przy skórze suchej lub wrażliwej. Tak samo, gdy mamy cerę tłustą, z zatkanymi porami, to nie wolno stosować kremów nawilżających/tłustych.

Przy cerze suchej zaleca się stosowanie kremów, które są bogate w witaminy. Natomiast przy cerze tłustej używaj wyłącznie kosmetyków, które są zalecane do tego typu skóry. A w szczególności zaleca się kremy regenerujące. Takie informacje można znaleźć na opakowaniu danego kremu.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zaleca się stosować kremy z filtrem UV nie tylko w słoneczne, letnie dni, ale również w zimie. Takie działanie zabezpiecza skórę przed wczesnym starzeniem się.

Ostatnim etapem jest stosowanie różnego rodzaju olejków, które mają za zadanie zamknąć wilgoć w skórze. Ponadto olejki skutecznie radzą sobie z trądzikiem, stanami zapalnymi, a także poprawiają koloryt.

Jakie olejki stosować?

  1. Olej z ogórecznika -należy do olejów o największej zawartości kwasu GLA. Odpowiada on głównie za kondycje oraz jakość skóry. Każdy organizm człowieka posiadający za małe ilości kwasu GLA może objawiać się suchą skórą, czy nawet szybszym starzeniem się. Kwas GLA świetnie sprawuje się
    w chorobach skórnych takich jak egzema, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, czy AZS.
  2. Olej z rokitnika – często dodawany jest do naturalnych kosmetyków ze względy na jego właściwości barwiące. Użycie go na skórę pozwala uzyskać złocisty kolor opalenizny. Ponadto zawiera on liczne witaminy i minerały, dlatego też może być stosowany na skórę w celu jej odżywienia i odmłodzenia. Najważniejszą rolę w tych właściwościach odgrywa zawarta w nim witamina E. Zawarty w rokitniku kwas omega-7 pozwala na wzmocnienie struktury skóry, ponadto odpowiada za prawidłowy skład wydzielanego sebum.
  3. Olej z wiesiołka – Maryland Medical Center przeprowadził badania na pacjentach z chorobami skóry, które objawiały się zaczerwienieniem oraz świądem. Ogólnie pod tym kątem zostało przeprowadzonych 30 badań, a ogólna liczba pacjentów wyniosła aż 1207 osób. W grupie tej znaleźli się dorośli i dzieci. Po zastosowaniu oleju z wiesiołka zaobserwowano u pacjentów mniejszy świąd, a także znacznej poprawie uległy zaczerwienienia oraz obrzęki. Wyniki były takie same u dorosłych oraz dzieci.Jak pomóc sobie w trądziku?
    Ocet jabłkowy pochodzi z fermentacji owoców, to właśnie przez ten proces powstają liczne, korzystne substancje. Działają one nie tylko na skórę. W jego składzie znajdziemy: witaminy A, C, E, P, B1, B2, B6 oraz minerały, do których należy: siarka, magnez, potas, wapń, sód. Ponadto w jego składzie możemy znaleźć duże ilości przeciwutleniaczy oraz beta-karotenu. Na tym jednak skład octu jabłkowego się nie kończy, zawiera również bardzo ważne kwasy mlekowe, cytrynowe, octowe, a także liczne aminokwasy oraz pektyny.Zewnętrzne stosowanie rozcieńczonego octu jabłkowego z wodą znakomicie usuwa trądzik oraz przebarwienia. W celu wykonania domowego toniku musimy wymieszać 100 ml wody z 5 ml octu.Więcej przepisów na zdrową skórę znajdziesz na kliknij tutaj.

Autor: Artur Topolski

Komentarze