Naturalne sposoby na bezstresową podróż z dzieckiem

W okresie wakacyjnym wiele rodzin decyduje się na zaplanowanie letniego wyjazdu za miasto lub nieco dalszych wycieczek do zagranicznych kurortów. Podróżowanie z dzieckiem może jednak okazać się nie lada wyzwaniem, w efekcie czego staje się źródłem stresu zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Z pewnością nie jest to jednak powód, aby zrezygnować z wakacyjnego wypadu w rodzinnym gronie. Podróż z dzieckiem okaże się bezstresowa, jeśli będziemy trzymać się kilku prostych zasad. W redukowaniu napięcia pomogą również preparaty na bazie naturalnych ziół i roślin. 

Zaplanuj podróż z dzieckiem

Decydując się na podróż z kilkumiesięcznym, a nawet kilkuletnim dzieckiem, nie należy stawiać na spontaniczność. Przed wyjazdem czy wylotem warto zrobić dokładną listę rzeczy, które należy spakować, aby nic nie zaskoczyło nas w trakcie wakacyjnego wypadu. Mowa w tej kwestii nie tylko o podstawowych akcesoriach (m.in. butelkach czy kremach z filtrem), ale i odpowiedniej odzieży, dostosowanej do zmiennych warunków pogodowych.

Jeśli decydujemy się na wyprawę samochodem, warto również dokładnie zaplanować postoje, aby maluch mógł odpocząć od nużącej go jazdy. Nie należy także zapomnieć o odpowiednich osłonkach na szyby, aby uchronić dziecko przed nadmiernym nasłonecznieniem. Warto również pamiętać o zabraniu rozmaitych zabawek, książeczek czy kolorowanek, które zajmą uwagę malucha, a tym samym pozwolą mniej stresować się jego opiekunom.

Choroba lokomocyjna

W trakcie podróży wiele dzieci boryka się z chorobą lokomocyjną, która objawia się przede wszystkim nudnościami, skurczami żołądka i wymiotami. Dlatego tym bardziej należy pamiętać o zrobieniu kilku postojów, w trakcie których maluch będzie mógł zaczerpnąć świeżego powietrza. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dziecko siedziało w pozycji półleżącej oraz przodem do kierunku jazdy. Jeśli decydujemy się na podróż samolotem, postarajmy się wybrać miejsce, gdzie maluch będzie najmniej narażony na kołysanie (w przypadku tego środku transportu są to fotele nad skrzydłem).

Nie należy również zapomnieć o naturalnych sposobach na chorobę lokomocyjną. Doskonałym przykładem jest napar z imbiru, który wspomaga pracę układu pokarmowego i przeciwdziała nadmiernej motoryce żołądka. Preparaty na bazie tego aromatycznego korzenia będą skutecznie zapobiegać nudnościom i wymiotom, dzięki czemu podróż stanie się mniej stresująca dla całej rodziny.

Melisa i głóg – naturalnie na stres

Pierwsze podróże z małym dzieckiem mogą wiązać się z dużym stresem dla jego rodziców. Co więcej, uczucie napięcia i zdenerwowania u dorosłych może również wpłynąć negatywnie na samopoczucie malucha. Jak więc sobie z tym radzić? Poza starannym zaplanowaniem całej wycieczki i spakowaniem wszelkich niezbędnych akcesoriów, warto sięgnąć po łagodne, naturalne preparaty, które ukoją nasze nerwy. Jednym z pogromców stresu jest głóg, którego olejki eteryczne działają na nas relaksująco i odprężająco. Warto zatem wypić herbatę na bazie owoców tej rośliny np. gdy boimy się latać, a towarzyszący nam stres udziela się maluchowi.

Z uspokajających właściwości słynie jednak najbardziej melisa, a więc aromatyczna roślina zielarska o nieco karbowanych lub ząbkowanych liściach. Stanowią one źródło cennych składników m.in. olejków eterycznych, które skutecznie redukują odczuwany stres. Po napar z melisy warto więc sięgnąć w stanach zdenerwowania czy napięcia emocjonalnego, które mogą towarzyszyć nam przed wielogodzinną podróżą. Herbatka na bazie tej rośliny może być również podawana dzieciom np. przed wyjazdem autem czy wylotem. Pamiętajmy jednak, że zalecane dawkowanie różni się w zależności od wieku malucha. Zazwyczaj jest to jednak około ⅓ łyżeczki liści tej rośliny, które należy zalać wrzątkiem, a następnie ostudzić.

W trakcie podróży warto mieć również pod ręką inne preparaty, które zawierają w swoim składzie naturalne olejki z imbiru, głogu, a także melisy. Mowa o ziołowych cukierkach Verbena, które za sprawą poręcznego opakowania z łatwością zabierzemy ze sobą do auta czy samolotu. W ich składzie znajdziemy również sporą dawkę witaminy C, która wpływa korzystnie na układ odpornościowy i kondycję skóry. Co więcej, cukierki Verbena wyprodukowane zostały na bazie starannie wyselekcjonowanych surowców, uprawianych na górskim obszarze Tatr.

opakowanie cukierków o smaku melisy

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze