Napoje na bazie ziół to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu w okresie zimowym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w zależności od rodzaju rośliny leczniczej, bardzo ważny jest dobór odpowiedniej techniki przyrządzania. Sposób przygotowania ziół wpływa bowiem nie tylko na smak napoju, ale i na skuteczność działania poszczególnych składników. Wśród najpopularniejszych metod, które można śmiało stosować w warunkach domowych, wyróżniamy: napar, odwar i macerat. Czym różnią się wybrane techniki przyrządzania ziół?
Napar z ziół na zimowe wieczory
Jedną z najczęściej stosowanych, a zarazem najpopularniejszych technik przyrządzania ziół jest napar. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku roślin leczniczych, które zawierają substancje wrażliwe na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. Mowa zatem m.in. o melisie, lawendzie, werbenie, szałwii czy eukaliptusie. Napar sprawdza się doskonale do obróbki roślin leczniczych, które zawierają lotne olejki eteryczne. Stosując inną metodą przyrządzania, polegającą na długotrwałym gotowaniu, składniki te mogłoby ulec zniszczeniu.
A zatem: jak przygotować napar z melisy, tak aby zachowała swoje właściwości lecznicze? Liście rozdrobnionej rośliny lub ok. 25-50 g suchego ziela należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie pozostawić pod przykryciem przez 20 minut. W ten sposób olejek, bogaty m.in. w geraniol, linalol, cytral i cytronelal, nie ulotni się wraz ze skraplającą się wodą. Napar z roślin leczniczych najlepiej wypić od razu po przyrządzeniu – nie przetrzymujemy go jednak dłużej niż 24 godziny. Po upływie wskazanych 20 minut (czas ten może być nieco krótszy w przypadku świeżych liści) napój należy odcedzić. Tak przygotowana herbatka ziołowa powinna mieć jasnożółte lub jasnozielone zabarwienie, a jej smak może zostać wzbogacony o dodatek w postaci miodu czy soku z malin.
Warto dodać, że napary z ziół można spożywać zarówno w gorącym, jak i chłodnym wydaniu, dlatego stanowią skuteczne wsparcie dla organizmu przez cały rok. Dodatkowo możemy mieszać ze sobą wybrane rośliny lecznicze, tak aby uzyskać jeszcze pełniejszy smak oraz lepsze właściwości lecznicze.
Odwar – wywar z twardych części roślin
Inną popularną metodą przyrządzania napojów ziołowych jest odwar. Technika ta wykorzystywana jest głównie w przypadku twardych części roślin leczniczych, a więc: korzeni, kłączy, kory, bulw, owoców czy nasion. Z tego powodu odwar wymaga nieco dłuższej obróbki cieplnej, tak aby ze składników wydobyły się garbniki oraz inne substancje czynne. W przypadku jakich roślin leczniczych znajomość tej metody okaże się przydatna? Jeśli chcemy przygotować rozgrzewające napoje na bazie np. imbiru, owoców dzikiej róży, głogu, rokitnika, skrzypu polnego, lukrecji czy hakorośli, technika ta sprawdzi się idealnie.
Jak przygotować odwar z ziół? W pierwszej kolejności musimy starannie rozdrobnić twarde części roślin, a następnie zalać je zimą lub gorącą wodą. Całość gotujemy pod przykryciem od 10 do 40 minut (do momentu, gdy składniki zmiękną). Przygotowany odwar należy odstawić w zamkniętym naczyniu, dzięki czemu utrzymana zostanie wysoka temperatura. Po upływie ok. 30 minut napój można przecedzić i spożywać. Pozostałą resztę odwaru warto przelać np. do szklanych butelek i przechowywać w lodówce (maksymalnie 2-3 dni).
Macerat – wyciąg z ziół na zimno
Jak widać, wybór techniki przyrządzania ziół zależy głównie od rodzaju rośliny. Co więcej, odpowiednia metoda wpływa nie tylko na smak, ale i właściwości lecznicze napoju. Bez względu na to, czy decydujemy się na przygotowanie naparu, odwaru czy maceratu, musimy pamiętać o jeszcze innych kwestiach. Napoje warto zaparzać wyłącznie w naczyniach wykonanych ze szkła, porcelany lub stali nierdzewnej. Dodatkowo korzystając z suszonych ziół, pamiętajmy, że zawierają one mniejszą zawartość substancji czynnych. W takim przypadku musimy zastosować większą dawkę niż w przypadku świeżych liści.
Wymienione napoje to niejedyny sposób na dostarczenie ziół do organizmu. Jeśli nie mamy czasu na przyrządzenie dobroczynnego naparu np. z melisy, możemy sięgnąć po gotowe produkty z dodatkiem tej rośliny. Jedną z takich propozycji są cukierki marki Verbena, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych słodyczy. Poza wyciągiem z melisy ich skład został wzbogacony w witaminę C, która okaże się cennym sprzymierzeńcem w okresie przeziębień i infekcji.
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.