Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Na czym polega działanie antyoksydacyjne niektórych składników?

Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do powstania rozmaitych chorób czy przedwczesnego starzenia się organizmu, w tym zwłaszcza skóry. Z tego względu coraz częściej mówi się o działaniu antyoksydacyjnym niektórych substancji, takich jak witaminy, antocyjany czy flawonoidy. Dieta bogata w te związki skutecznie łagodzi negatywne działanie stresu oksydacyjnego, a tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości. Na czym polega działanie antyoksydantów? I jak chronić swój organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników?

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty, nazywane zamiennie przeciwutleniaczami, to grupa związków chemicznych, które wykazują szereg korzystnych właściwości. Dla przykładu spowalniają one reakcje utleniania w organizmie i chronią go przed szkodliwym działaniem wirusów i bakterii. Przede wszystkim jednak antyoksydanty przeciwdziałają namnażaniu się wolnych rodników, które stanowią duże zagrożenie m.in. dla układu oddechowego, mózgu, serca czy narządu wzroku. To, że powstają one w organizmie, jest jednak naturalnym procesem. Problem pojawia się, gdy wolne rodniki nie są w wystarczającym stopniu neutralizowane. Wówczas mamy bowiem do czynienia z tzw. stresem oksydacyjnym, który prowadzi do poważnych schorzeń i szybszego starzenia się organizmu.

Działanie antyoksydacyjne niektórych substancji polega zatem na zwalczaniu wolnych rodników. Warto jednak podkreślić, że organizm sam potrafi produkować przeciwutleniacze np. rozmaite białka i enzymy. Niemniej na skutek rozmaitych czynników może dojść do zaburzenia równowagi, w konsekwencji czego naturalnie występujące antyoksydanty nie radzą sobie z neutralizacją nadmiaru wolnych rodników. Wówczas konieczne jest wzbogacenie diety czy codziennej pielęgnacji w produkty spożywcze i kosmetyki z odpowiednio wysoką zawartością przeciwutleniaczy.

Warto jeszcze odpowiedzieć sobie: kiedy dochodzi do stresu oksydacyjnego? Zachwianie równowagi między ilością antyoksydantów a wolnych rodników może być następstwem m.in.:

Co istotne, możemy jednak wspomagać nasz organizm, sięgając po egzogenne antyoksydanty, a więc substancje pochodzące z zewnątrz np. z pożywienia. Chodzi przede wszystkim o produkty roślinne, które stanowią cenne źródło przeciwutleniaczy.

Jakie jest zastosowanie antyoksydantów?

Na początku warto podkreślić, że istnieje wiele różnych przeciwutleniaczy, które możemy dostarczyć do organizmu zarówno w formie pożywienia, suplementów diety, jak i kosmetyków. Do najsilniejszych antyoksydantów zaliczane są m.in.: witaminy C, E, A, antocyjany, koenzym Q10, katechiny, luteina, kwas liponowy, flawonoidy czy selen. Właściwości każdej z tych substancji mogą się nieco różnić, niemniej głównym zadaniem przeciwutleniaczy jest ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym. Ten z kolei może prowadzić do wielu poważnych dolegliwości.

Początkowo objawia się on nawracającymi bólami głowy i mięśni, zaparciami, problemami trawiennymi czy wysypkami. Później dochodzi do niedoboru rozmaitych składników odżywczych, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do częstych objawów stresu oksydacyjnego należą stany zapalne, w wyniku których może dojść do poważnych chorób. Wysoki poziom wolnych rodników przyczynia się do takich schorzeń, jak m.in. miażdżyca, zespół wieńcowy, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy zespół policystycznych jajników.

Imbir – naturalne źródło przeciwutleniaczy

Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest dieta bogata w świeże warzywa, owoce, orzechy czy oleje z wysoką zawartością antyoksydantów.

W okresie jesienno-zimowym bardzo często sięgamy po imbir, który ma wzmocnić naszą odporność i neutralizować objawy przeziębienia. Jak się okazuje, jego korzeń stanowi źródło naturalnych antyoksydantów, hamujących namnażanie się wolnych rodników. Stąd też imbir znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego. Dodatkowo chroni on wątrobę przed szkodliwym wpływem alkoholu, a także pobudza produkcję katalazy i glutationu, a więc przeciwutleniaczy, które są naturalnie wytwarzane przez nasz organizm. Jego korzeń stanowi również źródło gingeroli – silnych antyoksydantów, które obniżają dodatkowo poziom złego cholesterolu.

Ekstrakty z imbiru, a także z innych rośli zawierających przeciwutleniacze (np. z borówek), znajdziemy w produktach marki Verbena. Przepyszne cukierki o wyrazistym, ziołowym smaku powstały na bazie starannie wyselekcjonowanych składników. Ich receptura kryje również wysoką zawartość witaminy C, będącej silnym antyoksydantem, który wzmacnia nasz organizm i chroni go przed wolnymi rodnikami.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze