Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Krwawnik – zioło na wszystkie dolegliwości

Gdyby chcieć jednym zdaniem napisać, na co zalecany jest krwawnik, to śmiało można powiedzieć, że to zapomniany lek na prawie wszystkie dolegliwości. Już swoją łacińską nazwę achillea millefolium zawdzięcza ponoć temu, że sam Achilles opatrywał nim swoje rany poniesione w bitwach. W średniowieczu natomiast uprawiany był przez Benedyktynów w przyklasztornych ogrodach, a w swoich opracowaniach o jego właściwościach pisała sama św. Hildegarda. Krwawnik był też składnikiem wielu mieszanek ziołowych Ojca Klimuszki, który potrafił docenić jego właściwości lecznicze.

Co z tym krwawnikiem zrobić?

Dziś najczęściej z krwawnika przygotowuje się herbatę, choć jego zastosowań jest o wiele więcej. Świetnie sprawdza się jako dodatek do zup czy sosów, albo jako składnik sałatek czy ziołowego twarożku albo masła. Półmiski dekorowane jego młodymi listkami przyciągną natomiast wzrok niejednego gościa podczas naszego przyjęcia.

Właściwości krwawnika

Substancje i związki zawarte w krwawniku pomagają łagodzić wiele schorzeń, począwszy od osłabienia i przeziębienia, przez stany zapalne jamy ustnej i uporczywy kaszel, na chorobie wrzodowej skończywszy. Zioło to ma bowiem działanie antybakteryjne, ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwutleniające. Świetnie wspomaga przemianę materii, dezynfekuje, łagodzi bóle reumatyczne, zmniejsza napięcie mięśni gładkich i podnosi ogólną odporność organizmu. Napar z krwawnika z powodzeniem można stosować przy zapaleniu spojówek i nadmiernym łzawieniu. Właściwości moczopędne tego zioła sprawiają, że pozwala ono oczyścić organizm z toksyn i można go stosować w leczeniu kamicy nerkowej. Krwawnik pobudza też krążenie krwi, dlatego dobrze sprawdzi się także przy leczeniu żylaków. Natomiast okłady i kompresy z zioła pomagają pielęgnować ciężko gojące się i wrzodziejące rany powstałe w wyniku otarć, pęknięć, odmrożeń i oparzeń.

Zbawienny lek na kobiece dolegliwości

Szczególnie kobiety powinny od czasu do czasu sięgnąć po krwawnik, bo jest rewelacyjnym, naturalnym lekiem na wiele typowo kobiecych dolegliwości. Przede wszystkim zapobiega zatrzymywaniu nadmiernej ilości płynów, które są przyczyną obrzęków. Reguluje cykl menstruacyjny i uśmierza bóle miesiączkowe. Rewelacyjnie leczy stany zapalne i kobiece infekcje intymne. Pomaga łagodniej przejść przez okres menopauzy i jest wskazany przy stanach zapalnych macicy i jajników. Poza tym koi skołatane nerwy, pozwala się wyciszyć i pozbyć bezsenności.

Herbata, sok i maseczka

Aby przygotować herbatę wystarczy 1 łyżeczką krwawnika zalać szklanką wody i parzyć pod przykryciem nie dłużej niż 5 minut. Sam napar może mieć gorzkawy smak, dlatego można dosłodzić go miodem albo sokiem owocowym.

Sok z krwawnika świetnie wzmocni nasz organizm, oczyści go, doda nam sił i pomoże zadbać o naszą ogólną kondycję. Świeże ziele lub same liście należy zmiksować z mlekiem i miodem. Wystarczy taki ziołowy koktajl popijać 2 razy dziennie przez 3-4 dni.

Problemy z cerą trądzikową? Wystarczy garść posiekanego, świeżego ziela krwawnika połączyć z białkiem jajka, które wcześniej ubijemy na sztywną pianę. Mieszankę nakładamy na twarz i odpoczywamy pół godziny, a następnie zmywamy. Taką maseczkę o wiele szybciej można wykonać też ze śmietaną i miodem.

Czy teraz będziecie częściej sięgać po krwawnik? 🙂

Redakcja Zakątka Verbeny

 

 

Komentarze