Cholesterol odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka, ale jego nadmiar może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Z tego względu należy regularnie kontrolować jego poziom, a w razie nadwyżki – dbać o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Dobry i zły cholesterol
Cholesterol pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Bierze udział w produkcji hormonów, syntezie witaminy D3, trawieniu tłuszczów i wydalaniu toksyn. Musisz wiedzieć, że rozróżnia się dwa typy lipoprotein (czyli „transporterów” cholesterolu we krwi) – HDL, zwaną dobrym cholesterolem, i LDL – określaną jako zły. Pierwszy z nich, sam w sobie, nie jest szkodliwy. Drugi natomiast staje się szczególnie niebezpieczny dla zdrowia w momencie, gdy poziom jego stężenia we krwi jest za wysoki.
Do czego prowadzi wysoki poziom cholesterolu LDL?
Podwyższony poziom złego cholesterolu prowadzi do miażdżycy, choroby wieńcowej, zapaleń trzustki, zawału serca lub udaru mózgu. Niestety zazwyczaj gromadzenie się złego cholesterolu w organizmie długo nie daje żadnych objawów. Niekiedy można odczuwać trudności z koncentracją i zapamiętywaniem albo ból w nogach lub w klatce piersiowej, jednak są to już pierwsze objawy poważnych schorzeń. Dlatego nie warto czekać, aż zacznie szwankować układ krążenia. Jak wobec tego sobie radzić i zawczasu obniżyć cholesterol LDL?
Jak obniżyć cholesterol?
Skutecznym sposobem na obniżenie poziomu złego cholesterolu jest przyjmowanie leków. Związki zawarte w lekarstwach poprawiają profil lipidowy (czyli wyniki badania określającego poziom i rodzaj cholesterolu we krwi).
Trzeba jednak pamiętać, że same leki nie wystarczą. Niewłaściwy poziom cholesterolu we krwi powinien skłonić przede wszystkim do zmiany stylu życia. Czyli wpłynąć zarówno zwiększenie aktywności fizycznej, jak i wprowadzenie zasad zdrowego żywienia.
Cholesterol a odżywianie
Wśród osób z podniesionym cholesterolem bardzo duży opór budzi konieczność przejścia na dietę. Jednak niepotrzebnie, bo wprowadzenie zasad zdrowego żywienia nie musi być rewolucją. Jak zatem zredukować nadwyżkę złego cholesterolu za pomocą diety? Wystarczy wprowadzić kilka istotnych zmian.
- Przede wszystkim należy unikać produktów takich jak: masło, śmietana, jajka, tłuste sery, pełnotłuste mleko, podroby, tłuste i smażone mięsa i słodycze.
- Alternatywą powinny być: chude mięso, jogurty i sery o niskiej zawartości tłuszczu, warzywa, owoce i naturalne soki.
- Słodycze można zastąpić zdrowszymi cukierkami ziołowymi, na przykład cukierkami Verbena z dziką różą. Jednak i one mają w składzie cukier, który podnosi poziom cholesterolu, dlatego należy spożywać je z umiarem.
- Zamiast smażenia, lepiej zdecydować się na przygotowywanie posiłków na parze – nie mniej smacznych!
- Należy również dużo pić – wody, soków i zielonej herbaty.
- Dobrym krokiem będzie też spożywanie zdrowych tłuszczów w postaci oliwy, awokado czy też orzechów, a także przyjmowanie błonnika.
- Dobrym sposobem na cholesterol jest też częste jedzenie jabłek.
Warto wiedzieć, że Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje przede wszystkim dietę śródziemnomorską, a więc osoby z podwyższonym cholesterolem śmiało mogą spożywać sięgać po ryby i owoce morza, jak również dietę wegetariańską.
Jakość posiłków to jednak nie wszystko – należy też zadbać o ich wielkość i liczbę.
Suplementacja
Poziom złego cholesterolu pomogą obniżyć: witamina E, witamina C, a także polifenole i karotenoidy. Polifenole znajdziesz między innymi w jagodach, winogronach i aronii. Źródłem karotenoidów są takie warzywa i owoce jak marchew, słodkie ziemniaki, dynia, papryka i morele.
Dlaczego to tak potrzebne związki? Ponieważ witaminy C i E zapobiegają osadzaniu się cholesterolu na ścianach tętnic, polifenole usuwają wolne rodniki, a karotenoidy hamują utlenianie się lipidów. Składniki te można dostarczyć naturalnie lub korzystając z suplementów diety.
Zdrowy tryb życia
Niewłaściwy poziom cholesterolu spowodowany jest nie tylko dietą. Do winowajców należą też brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Rzucenie nałogu skutkuje poprawą parametrów lipidowych. Z kolei ruch zapobiega podniesieniu ciśnienia krwi i sprzyja zwężeniu naczyń krwionośnych, a do tego normalizuje rytm serca, usprawnia krążenie, poprawia kondycję oraz zwiększa odporność organizmu.
Stosowanie diety antycholesterolowej i prowadzenie zdrowego trybu życia zwiększają szanse na odsunięcie widma poważnych chorób oraz są najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak naturalnie zmniejszyć cholesterol. Wprowadzenie krok po kroku kolejnych zaleceń zostanie też nagrodzone lepszym samopoczuciem i energią. Warto o siebie zadbać!
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.