Eukaliptus – leczniczy olejek

Eukaliptus to roślina, o której chyba każdy słyszał i pewnie znaczna większość kojarzy go z torbaczami koala. Te roślinożerne, puchate zwierzaki żywią się m.in. liśćmi eukaliptusa. Ale czy to wszystko, co wiecie o eukaliptusie? Napiszemy o nim parę słów, bo nie bez powodu wybraliśmy właśnie tę roślinę do naszych cukierków.

Eukaliptus – drzewo czy krzew?

Eukaliptus to rodzaj i krzewów i drzew z rodziny mirtowatych. Należy do nich ok. 600 gatunków z Nowej Gwinei, części Indonezji oraz Australii, gdzie eukaliptus tworzy wiecznie zielone lasy lub zarośla. Eukaliptusy rozpowszechnia się jednak również na innych kontynentach, tworząc olbrzymie plantacje. Najwyższe drzewa eukaliptusa królewskiego osiągają wysokość do ok. 100 metrów. Tylko ok. 10 gatunków traci liście sezonowo, pozostałe mają liście przez cały rok, a w okresie kwitnienia białe, żółte, różowe lub czerwone kwiaty.

Za co cenimy eukaliptus?

W liściach a także korzeniach eukaliptusa zawartych jest mnóstwo garbników. Pomagają one walczyć z zapaleniami, bólem, bakteriami i wirusami. Jednak najlepszym surowcem uzyskiwanym z tych drzew i krzewów jest olejek eukaliptusowy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki eukaliptusa nadają się do pozyskiwania olejku. Tylko z 50 odmian można wytworzyć olejek, który ma odpowiednie ilości i proporcje eukaliptolu, alfa-terpineolu , linalolu i pinenu. Odpowiednie połączenie tych substancji sprawia, że poza wyżej wymienionymi właściwościami, eukaliptus działa także uspokajająco, a ponadto jest tolerowany przez nasz organizm.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

O leczniczych właściwościach eukaliptusa wiedzieli już Aborygeni i wieki temu zwalczali nim gorączkę, liście przykładali na rany i stany zapalne skóry, używali do leczenia tyfusu, szkarlatyny, malerii i cholery. W chinach medycy nacierali olejkiem obolałe stawy i skrobie przy bólach głowy. Obecnie fitoterapia i medycyna ludowa wykorzystuje i liście i olejek, których właściwości potwierdzone są naukowo. Szczególnie zwraca się uwagę na zastosowanie eukaliptusa do:

  • leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych,
  • zwalczania uporczywego kaszlu,
  • zapobieganiu nieżytom nosa,
  • w stanach zapalnych zatok oraz oskrzeli.

Świetnie sprawdza się w inhalacjach i przynosi ulgę przy katarze oraz przewlekłym zapaleniu zatok. Olejek bowiem świetnie oczyszcza i nawilża górne drogi oddechowe. Zastosowany zewnętrznie pomaga wyleczyć rany, wrzody i oparzenia. Dodany do oliwy lub balsamu świetnie nadaje się do masażu. Działa rozgrzewająco, więc jest idealny do nacierania klatki piersiowej oraz pleców przy wszelkich infekcjach i przeziębieniach. To także świetne lekarstwo na przewlekłe migreny zwłaszcza u osób, które żyją w ciągłym stresie.

Rozumiecie już chyba, dlaczego właśnie eukaliptus znalazł się również w naszych cukierkach. Polecamy je szczególnie w okresie jesienno-zimowy, kiedy borykamy się częściej z infekcjami.

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze