Infekcje górnych dróg oddechowych, objawiające się m.in. uciążliwym katarem czy bólem gardła, to częsta przypadłość w okresie jesienno-zimowym. Ulgę w tych dolegliwościach mogą przynieść inhalacje z wykorzystaniem olejku sosnowego. Cechuje się on nie tylko wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, ale również przyjemnym, intensywnym zapachem. Kiedy warto sięgnąć po olejek sosnowy i jak wykorzystać go w domowych inhalacjach?
Właściwości olejku sosnowego
Naturalny olejek sosnowy (nazywany często piniowym) od stuleci znany jest ze swoich właściwości zdrowotnych. Znając metody jego stosowania, możemy wpłynąć na poprawę odporności naszego organizmu, a także znaleźć ulgę w trakcie przeziębienia czy rozmaitych infekcji. Z uwagi na działanie wykrztuśne i antyseptyczne, olejek sosnowy stanowi jeden z naturalnych sposobów na kaszel, katar czy bóle gardła
Co więcej, sprawdzi się on nie tylko w przypadku łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Olejek sosnowy znany jest również ze swojego działania rozkurczowego, moczopędnego i zewnętrznie rozgrzewającego. Ostatnia z właściwości sprawia, że bardzo często stosowany jest w bólach stawów oraz mięśni. Wystarczy kilka jego kropel dodać do kąpieli lub aplikować bezpośrednio na obolałe miejsce na ciele. Warto również podkreślić, że olejek sosnowy znalazł szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Wszystko za sprawą swoich właściwości tonizujących, dzięki którym ściąga, łagodzi i przywraca skórze równowagę. Tym samym olejek okaże się skutecznym rozwiązaniem w przypadku gojenia wyprysków oraz przeciwdziałaniu powstawania blizn.
Inhalacje z olejkiem sosnowym
Osoby, które borykają się z zapaleniem zatok czy chorobami górnych dróg oddechowych, powinny pomyśleć o przeprowadzeniu inhalacji z olejkiem sosnowym. Taki zabieg wpłynie korzystnie na podrażnione błony śluzowe, a także ułatwi oddychanie. Co więcej, inhalacje z olejkiem sosnowym można z łatwością przeprowadzić w warunkach domowych. Wystarczy do miski nalać gorącą wodę, a następnie dodać kilka kropel olejku sosnowego. Aby inhalacja przyniosła oczekiwane rezultaty, należy nakryć głowę ręcznikiem i wdychać ciepłe opary przez 10-30 minut.
Czy istnieją jakieś przeciwskazania do przeprowadzeniu takiego zabiegu? Inhalacje nie są wskazane dla osób, które mają problemy z układem krążenia, bądź chorują na astmę oskrzelową lub gruźlicę. Nie poleca się ich także w sytuacji, gdy borykamy się aktualnie z wysoką gorączką bądź stwierdzono u nas uczulenie na olejki eteryczne.
Inne zastosowanie olejku z sosny
Zastosowanie olejku sosnowego nie ogranicza się wyłącznie do inhalacji udrażniających drogi oddechowe. Inne właściwości tego dobroczynnego składnika sprawdzą się również m.in. w trakcie masażu, którego celem będzie poprawa krążenia bądź łagodzenie bólów mięśni oraz stawów. Wystarczy w tym celu użyć jedynie 2-3 kropel, które należy dodać do głównej bazy (olejku lub balsamu) wykorzystywanej w trakcie masażu. Kolejnym popularnym zastosowaniem jest dodanie omawianego składnika do kąpieli. Olejek sosnowy wykazuje bowiem właściwości rozgrzewające, dlatego w tej formie sięgają po niego najczęściej osoby przeziębione. Warto jednak pamiętać, że zbyt silne jego stężenie może prowadzić do podrażnienia skóry. Z tego powodu nie należy przesadzić z ilością olejku sosnowego (zaledwie kilka kropel) i wlewać go razem ze strumieniem bieżącej wody.
Bez względu na to, w jakim celu zamierzamy stosować olejek sosnowy, warto przechowywać go w szczelnie zamkniętym naczyniu oraz w chłodnym miejscu. Dzięki temu przez długi czas zachowa on swoje właściwości prozdrowotne.
Poza olejkiem, ekstrakty z różnych odmian sosny dodawane są również do rozmaitych produktów. Jednym z nich są przepyszne cukierki Verbena o smaku pinii, które zawierają w składzie naturalne wyciągi z tej dobroczynnej rośliny.
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.