Detoks, czyli sposoby oczyszczania organizmu

Regularne oczyszczanie organizmu przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dzięki takiej praktyce, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, a także sprawimy, że poczujemy się znacznie lepiej.

  1. Oczyszczanie jelit

Większość osób, które nie przykładają dużej wagi do zdrowego odżywiania, mogą mieć złogi jelitowe. W niektórych przypadkach może być ich nawet 2-3 kg! Ich obecność można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • zgaga,
  • problemy ze skórą,
  • częste uczucie zmęczenia.

Na początku procesu oczyszczania jelit powinniśmy przede wszystkim zmienić nasze nawyki żywnościowe, a następnie przystąpić do oczyszczania. Dzięki temu, na początku ograniczmy powstawanie nowych złogów, a później pozbędziemy się tych, które były już wcześniej.

Jak zmniejszyć ryzyko powstawania nowych złogów oraz pozbyć się tych obecnych?

Nie ma metody, która by w pełni uniemożliwiła powstawanie złogów, ale za to możemy znacznie ograniczyć ten proces. Przede wszystkim zmieniamy częstotliwość posiłków. Najlepszą opcją jest 5 małych posiłków dziennie. Kolejnym ważnym elementem jest ilość wypijanych płynów, optymalnie 2-2,5 l dziennie.

Najważniejszym elementem pozwalającym oczyścić jelita ze złogów jest odpowiednia dieta bogatoresztkowa. Taka dieta składa się z pokarmu o wysokiej zawartości błonnika, który powinniśmy dostarczać każdego dnia (za optymalną ilość uznaje się 40-60 gramów błonnika dziennie).

Zalecane produkty wchodzące w skład diety bogatoresztkowej: białka kurzych jaja, biały ser, kefir, naturalny jogurt, chude mięsa, dorsz, sandacz, chude szynki, oleje roślinne, warzywa, owoce, słaba herbata, surówki, soki, potrawy duszone, dania smażone bez tłuszczu.

Zaleca się unikać: tłustego mleka, większych ilości żółtek kurzych jaj, masła, tłustych wywarów, słodyczy, tortów, alkoholu, frytek, smażonych potraw, kakao oraz pasztetów.

Tak jak wspomniałem wcześniej, należy każdego dnia spożywać większe ilości błonnika, którego znajdziemy w orzechach włoskich, kaszy gryczanej i jęczmiennej, pieczywie ciemnym, lnie, ryżu brązowym oraz babce jajowatej.

UWAGA: Podczas procesu oczyszczania mogą pojawić się częstsze wypróżnienia lub w skrajnych przypadkach lekki dyskomfort ze strony jelit.

  1. Oczyszczanie nerek

Nerki każdego z nas wymagają oczyszczania przynajmniej raz w roku. Jest to najważniejszy element w całym układzie wydalniczym. Głównie odpowiadają one za usuwanie szkodliwych przemian metabolicznych, filtrowanie moczu oraz krwi. Do pozostałych funkcji nerek zaliczamy: regulację gospodarki elektrolitowej oraz wodnej, zmiany w płynach wewnątrzustrojowych, wytwarzanie hormonów odpowiadających za ciśnienie krwi, a ponadto dbają o odpowiednie ilości sodu oraz jonów w organizmie.

Po czym poznać, że nasze nerki potrzebuję oczyszczenia?

  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • czerwone powieki,
  • żylaki,
  • wysokie ciśnienie krwi.

Jak oczyścić nerki?

Nerki można oczyścić w prosty sposób, który nie wymaga od nas większego poświęcenia. Wystarczy przygotować w domu odpowiednią mieszankę soków, a mianowicie robimy 3 oddzielne soki z innych warzyw. Na początek za pomocą sokowirówki wyciskamy sok z marchwi, następnie z selera oraz korzenia pietruszki. Następnie mieszamy wcześniej wykonane soki w odpowiednich proporcjach. Do szklanki wlewamy 90 ml soku z marchwi, 50 ml soku z selera oraz 20 ml soku z korzenia pietruszki. Taką porcję zaleca się pić od 3 do 4 razy dziennie przez dwa tygodnie.

Nerki można również oczyścić za pomocą odpowiedniej mieszanki ziołowej. Będziemy potrzebować następujących składników: mącznica (liść), brzoza (liść), kwiat czarnego bzu, kora wierzby, ziele serdecznika, rdes ptasi (ziele), kłącze perzu oraz kalina koralowa (kora).

Następnie mieszamy w skali 1:1 wszystkie składniki. Następnie łyżkę ziół zalewamy 250 ml wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem. Zaleca się pić 2 razy dziennie po 125 ml.

Jak poprawić pracę nerek?

Poza oczyszczaniem nerek warto również wprowadzić pewne elementy w celu wsparcia pracy nerek, dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się ich zdrowiem.

Do głównych zasad należących do profilaktyki zdrowych nerek możemy zaliczyć:

  • Staraj się nie mieć nadwagi.
  • Ogranicz ilość spożywanej soli.
  • Staraj się być aktywnym fizycznie.
  • Zrezygnuj z alkoholu, papierosów oraz smażonych potraw.
  • Unikaj gotowych dań z puszki.

Istotnymi elementami profilaktyki jest również dbałość o prawidłowe ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Niestety, ale te dwie choroby mogą prowadzić do uszkodzenia nerek.

  1. Oczyszczanie układu limfatycznego

Układ ten jest jednym z najważniejszych układów w naszym organizmie. Jeśli jest on zanieczyszczony, to mogą pojawić się problemy ze stawami, opuchnięcie kończyn, a także choroby związane z narządami ruchu. Na tym jednak problemy się nie kończą, często można spotkać przypadki, iż wraz z zanieczyszczonym układem limfatycznym osłabia się również układ odpornościowy.

W układzie limfatycznym znajduje się płyn o nazwie limfa. Otacza on wszystkie komórki naszego ciała, głównie odpowiada za ochronę przed bakteriami oraz dostarczanie niezbędnych wartości odżywczych. Tak, jak wspominałem wcześniej, zanieczyszczenia znajdujące się w tym układzie mogą powodować problemy ze zdrowiem. Zanieczyszczenia te mogą być różnego pochodzenia, przede wszystkim są one pochodzenia zewnętrznego, czyli na przykład z powietrza, skażona woda, a także chemiczne nawozy. Ważną rolę odgrywa również nasz styl życia, który prowadzimy. Problemy z układem limfatycznym mogą pojawiać się częściej u osób palących papierosy, nadużywających alkoholu, czy też niedbających o prawidłową ilość wysiłku fizycznego.

 

Jak oczyścić układ limfatyczny?

Przede wszystkim powinniśmy zmodyfikować dietę. Rezygnujemy z przetworzonej żywności na rzecz warzyw i owoców. Następnie ograniczamy ilość spożywanych cukrów prostych, które również powodują zwiększone ryzyko na powstanie zanieczyszczeń układu limfatycznego. Ponadto, ogranicz ilość spożywanego czerwonego mięsa oraz nasyconych tłuszczów, które są ciężkie do strawienia. Kolejnym etapem jest ograniczenie białej mąki oraz krowiego mleka. Mało osób wie, że im człowiek jest starszy, tym przyswajalność mleka spada. W mleku znajdują się dwa główne składniki: laktoza, która trawiona jest przez laktazę oraz kazeina, która trawiona jest przez reninę. Od czasu zakończenia karmienia piersią, organizm człowieka stopniowo coraz mniej wytwarza enzymów, które odpowiadają za trawienie (laktaza oraz renina). Krowie mleko możesz zastąpić mlekiem roślinnym.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości wypijanych płynów, staraj się, aby codziennie wypijać około 2-2,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

Postaraj się zwiększyć ilość spożywanych roślin strączkowych takich jak nasiona, orzechy oraz produkty z pełnego ziarna. Bardzo ważnym etapem w oczyszczeniu limfy jest ilość wysiłku fizycznego, podczas którego nasz organizm powinien się wypocić.

  1. Oczyszczanie wątroby

Wątroba to narząd, który ma wysoką zdolność do samoregeneracji. Jednakże warto ją wspierać za pomocą odpowiednich metod, dzięki którym nie tylko poprawimy pracę wątroby, ale również spowodujemy jej szybszą regenerację.

Uwaga: W przypadku ostrej niewydolności wątroby należy bezwzględnie podjąć się leczenia farmakologicznego/szpitalnego.

Wątroba może zostać uszkodzona przez wiele czynników, do których należą między innymi leki, alkohol oraz tłuste dania. Uszkodzić wątrobę mogą również tłuszcze typu trans, cukier oraz dania smażone na głębokim tłuszczu. Pierwsze objawy, które mogą sugerować problemy związane z wątrobą to:

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności po jedzeniu,
  • spadek masy ciała.

Jak oczyścić wątrobę oraz przyspieszyć jej regenerację?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie, która nie będzie nadmiernie obciążać wątroby. Taka dieta powinna trwać przynajmniej osiem miesięcy.

Pierwszym etapem jest ograniczenie spożywanego białka, zaleca się maksymalnie 60 g dziennie.

  • Jedz małe posiłki, ale 5-6 razy dziennie.
  • Przyrządzaj posiłki na parze.
  • Jedz więcej surówek i sałatek.
  • Unikaj smażonych potraw.
  • Jedź świeże posiłki, nieodgrzewane.

Wzbogać swoją dietę o ostropest, który nie tylko oczyszcza wątrobę z toksyn, ale również przyczynia się do jej szybszej regeneracji. Taką zdolność zawdzięczamy obecności substancji o nazwie „sylimaryna”. Z tego składnika wykonywany jest również lek o nazwie „Sylimarol”, który przeznaczony jest do regeneracji wątroby. Co ciekawe w niektórych przypadkach składnik ten pozwala na zneutralizowanie toksyn pochodzących z muchomora sromotnikowego.

Powyższe właściwości zostały potwierdzone w badaniach naukowych, które zostały przeprowadzone przez „National Institutes of Health” oraz „US National Library of Medicine”. Ponadto naukowy udowodnili działanie ostropestu pozwalające na zwiększeniu ochrony skóry przed promieniowanie typu UVA oraz UVB. Substancje zawarte w ostropeście pomagają usunąć wcześniej wymienione promieniowanie, a tym samym zmniejsza się ryzyko powstania w przyszłości raka skóry.

 Autor: Artur Topolski

 

 

 

 

Komentarze