Choć współczesne metody leczenia zębów często pozwalają uniknąć ich wyrywania, to czasem ekstrakcja zębów jest koniecznością. Jeśli zbliżający się zabieg spędza Ci sen z powiek, dowiedz się, jak możesz sobie pomóc, by wyjść z tego obronną ręką.
Dobra wiadomość jest taka, że cały zabieg chirurgiczny odbywa się po zaaplikowaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego oraz przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. To sprawia, że procedura, choć nieprzyjemna, jest całkowicie bezbolesna. Niestety więcej problemów stwarza rekonwalescencja. I w tym wypadku, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i uniknąć możliwych powikłań, należy starannie dbać o jamę ustną, pamiętając o kilku ważnych elementach. Jakich?
Pierwsze dni po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zębów należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa, bo te mogą się nieznacznie różnić w zależności od poszczególnych czynników. Zawsze jednak w czasie pierwszych dwóch-trzech dni po usunięciu zęba powinno się unikać wysiłku fizycznego, jedzenia stałych i gorących pokarmów, palenia, picia alkoholu i wszelkich czynności, które mogą usunąć powstały w zębodole skrzep, takich jak kichanie czy plucie. Przez pierwszą dobę nie powinno się też płukać jamy ustnej. Należy za to stosować zimne okłady, zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także trzymać głowę jak najwyżej, szczególnie podczas snu.
Kolejne dni po ekstrakcji zęba
Choć ból powinien ustąpić po dwóch, maksymalnie trzech dniach, to nie oznacza jednak, że można już zaniechać profilaktycznych działań. Czy wiesz, że obrzęk utrzymuje się do pięciu dni po zabiegu, a całkowita reorganizacja tkanki kostnej trwa nawet trzy miesiące? Dlatego też w kolejnych dniach po ekstrakcji, oprócz zwykłego mycia zębów, warto wprowadzić regularne płukanie jamy ustnej. Dzięki temu możesz skutecznie zapobiegać infekcjom, jakie mogą wystąpić podczas gojenia się dziąsła. Zatem czym płukać usta po wyrwaniu zęba? Najlepiej sprawdza się lekko osolona woda oraz napar z rumianku lub szałwii. Można też skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptekach.
Płukanie ust szałwią po wyrwaniu zęba
Najczęściej polecanym sposobem jest płukanie jamy ustnej szałwią. To jedna z najbardziej cenionych roślin leczniczych. Obecny w jej liściach olejek eteryczny ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne oraz ściągające. Nie bez powodu jest to roślina wykorzystywana w medycynie od wieków.
Dziś szałwię lekarską najczęściej stosuje się do płukania jamy ustnej podczas gojenia się dziąseł, w czasie leczenia aft i pleśniawek czy też wspomagająco w trakcie infekcji gardła. Niemniej jednak jako źródło witamin, minerałów, garbników, saponin, flawonoidów, kwasów organicznych i innych cennych składników, szałwia znajduje jeszcze szersze zastosowanie, wpływając korzystnie na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Tym samym śmiało możesz wykorzystywać zarówno szałwię suszoną, jak i świeżą –hodowaną w doniczce.
Szałwię lekarską możesz również znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak choćby cukierki z szałwią marki Verbena, które mają korzystne działanie przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Oczywiście w przypadku ekstrakcji zęba takie cukierki można spożywać dopiero po zagojeniu się dziąsła. Wcześniej lepiej pozostać przy płukaniu jamy ustnej i gardła roślinnym naparem.
Jak płukać dziąsła szałwią? Najlepiej przygotować ciepły, ale nie gorący, napar. Płukanie szałwią po wyrwaniu zęba powinno być bardzo delikatne. W zasadzie wystarczy nabrać na chwilę płynu do ust, aby jego składniki zadziałały antyseptycznie. W ten prosty sposób, wykorzystując naturalne produkty, można skutecznie zapobiegać infekcjom oraz powikłaniom po usunięciu zęba.
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.