Jak radzić sobie z bezsennością? Naturalne sposoby na sen

kosz z owocami dzikiej róży

Bezsenność to przypadłość, z którą boryka się coraz więcej osób. Zazwyczaj jest skutkiem przewlekłego stresu i zmęczenia, ale może być także związana z zaburzeniami depresyjnymi lub determinowana przez czynniki zewnętrzne takie jak upał, hałas oraz zmiana strefy czasowej. Jak radzić sobie z brakiem snu?

Sięganie po środki farmaceutyczne powinno być ostatecznością, dlatego warto poszukać zdrowych i naturalnych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Zacznijmy jednak od tego, jakie są rodzaje bezsenności i co może ją powodować.

Typy bezsenności

Bezsenność może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Niestety często jest też przypadłością przewlekłą, a ta nie pozostaje bez wpływu na jakość codziennego życia. Rozróżnia się trzy rodzaje bezsenności:

  • przygodna – czyli taka, która pojawia się na przykład w trakcie zmiany stref czasowych, podczas silnego, nagłego stresu lub pracy zmianowej,
  • krótkotrwała – trwa maksymalnie cztery tygodnie i występuje w parze z chorobami o charakterze przewlekłym, na przykład przy nadczynności tarczycy, chorobach układu krążenia czy nowotworach,
  • przewlekła – utrzymuje się dłużej niż miesiąc i ma zazwyczaj związek z chorobami dotyczącymi zaburzeń psychicznych, lękowych i hormonalnych; dotyka również osoby borykające się ze stresem bądź kłopotami w życiu prywatnym czy zawodowym.

Przyczyny bezsenności

Problemy ze snem mogą być powodowane także przez używki – alkohol, kawę i wszystkie inne napoje służące pobudzeniu organizmu. Warto jednak wiedzieć, że zaburzenia snu to nie tylko kłopot z zaśnięciem.

Dlaczego? Bo bezsenność przejawia się też jako trudność z zasypianiem, rozbudzanie się w środku nocy, przedwczesna pobudka czy niemożność ponownego zaśnięcia, a także uczucie zmęczenia po obudzeniu (mimo przebiegającego snu).

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Sposobów na bezsenność jest wiele, a ich odpowiedni dobór w dużej mierze zależy od przyczyny problemu. Na początek warto pomyśleć o bardzo prozaicznych rzeczach, takich jak na przykład zmiana miejsca spania, materaca, wymiana pościeli czy redukcja wszystkich innych czynników, zwiększających ryzyko zakłócenia spoczynku. Jeśli kłopoty ze snem nie ustąpią, warto wypróbować inne, bezpieczne dla zdrowia metody.  

Naturalne sposoby na sen

Zdrowym i podstawowym sposobem na spokojny sen jest prawidłowe odżywianie, które wpływa na właściwą pracę i funkcjonowanie całego organizmu. Naturalne zioła, owoce, rośliny i jadalne pestkowce dostarczają niezbędnych minerałów i witamin, a lekkostrawne posiłki sprzyjają szybszemu zasypianiu. Dlatego zamiast sięgać po kieliszek wina lub farmakologiczne środki nasenne, warto skupić się na produktach naturalnych.

Głóg to jedna z tych roślin, które posiadają moc zbawiennych właściwości i przeciwdziałają problemom ze snem. Pozytywnie wpływają na serce i koją nerwy. Najlepszym sposobem dostarczenia do organizmu właściwości zaczerpniętych z natury jest picie naparów ziołowych oraz sięganie po gotowe produkty zawierające składniki takie jak właśnie głóg. Jednym z nich są cukierki Verbena.

Dieta bogata w owoce

Odpowiadająca za sen melatonina znajduje się także w świeżych owocach, między innymi w malinach, truskawkach, jeżynach, porzeczce, czereśniach i agreście. Jednak ze względu na powodowanie wzmożonej aktywności układu pokarmowego, należy jeść je nie później niż 3 godziny przed snem.

Domowe i skuteczne sposoby na sen

Kilka nieprzespanych nocy nie świadczy jeszcze o problemach z bezsennością. Nie znaczy to jednak, że kłopoty ze snem można bagatelizować. Oto sposoby, które każdemu powinny wejść w nawyk i stać się rutynową aktywnością:

  • odpowiednia długość snu – utrzymywanie stałej pory snu i pobudki spowoduje stopniowe uregulowanie się zachwianego od bezsenności organizmu,
  • gorąca kąpiel – rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża; przed snem wprowadza w stan harmonii. Kąpiel należy brać przynajmniej 3 godziny przed snem, ponieważ wpływa na podniesienie temperatury ciała, a to opóźnia zaśnięcie,
  • regularna aktywność fizyczna – wpływa na wydolność organizmu i pomaga dostosować organizm do biernego trybu podczas snu; ostatni intensywny wysiłek w ciągu dnia powinien być wykonany nie później niż 3 godziny przed snem,
  • optymalna dieta – bogata w owoce, warzywa i zioła, taka, która pozwoli uregulować wszystkie ewentualne niedobory witamin, a także unormuje stany bezsenności.

Warto zastosować się do wszystkich tych wskazówek – pomogą Ci wypracować zdrowe nawyki i zdrowo zasypiać. A w konsekwencji – uniknąć stosowania środków na bezsenność.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze