Aromat lawendy to chyba najszerzej rozpoznawalny zapach za świecie. Nic dziwnego – niezwykły zapach kwiatów lawendy sprawia, że czujemy się odprężeni i zrelaksowani, działa pobudzająco na umysł i łagodzi zmęczenie. Lawenda kojarzy się nam głównie z perfumami i kosmetykami, jednak jest to cenna roślina lecznicza stosowana w medycynie naturalnej od wieków pod wieloma różnymi postaciami.
Lawenda swoje niezwykłe właściwości lecznicze zawdzięcza głównie zawartym w niej olejkom eterycznym, które działają uspokajająco, a jednocześnie lekko pobudzająco. Ponadto łagodzą stres, działająprzeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczno i rozkurczowo, a także pobudzają przemianę materii.
Jak na co dzień możemy wykorzystać właściwości lawendy? Poniżej kilka pomysłów na codzienne wykorzystanie tej aromatycznej rośliny:
Herbatka lawendowa to aromatyczny napój, który działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, ponadto działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Herbatkę przygotowuje się z suszonych kwiatów lawendy – płaską łyżeczkę kwiatów zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 15-20 minut. Przed zaparzeniem kwiaty lawendy warto lekko skropić rumem lub innym mocnym alkoholem. Kiedy stosować napar z kwiatów lawendy? Po ciężkim dniu, kiedy odczuwamy napięcie nerwowe lub mamy problem z zaśnięciem, w przypadku dolegliwości trawiennych oraz skurczach żołądka i jelit wynikających z stresujących sytuacji.
Cukier lawendowy – aromatyczny dodatek do ciast, deserów, słodkich koktajli, konfitur lub po prostu do herbaty. Aby go przygotować wystarczy wymieszać w słoiku około 300 g cukru – 4-5 łyżek suszonych kwiatów lawendy. Pozostawić na dwa-trzy tygodnie. Po tym czasie cukier nabierze aromatu lawendowego. Cukier można po tym czasie przesiać przez sitko lub kwiaty lawendy pozostawić w cukrze, jeśli nam one nie przeszkadzają.
Ciasteczka lawendowe to propozycja dla miłośników słodkości i lawendowego aromatu. Do przygotowania potrzebne będą: miękkie masło 230 g, 180 g cukru lawendowego, 250 g mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, jedno duże jajko, skórka z jednej cytryny, łyżka świeżych lub suszonych kwiatów lawendy. Masło miksujemy z cukrem, dodajemy jajko, dalej miksujemy na puszystą masę, następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, szczyptę soli i skórkę z cytryny. Ciasteczka formujemy za pomocą małej łyżeczki i układamy na blaszce w odstępach, pieczemy około 15 minut w 190 °C.
Miód lawendowy pyszny i aromatyczny dodatek do herbat, ciast i deserów. Działa uspokajająco i rozkurczowo, polecany również w leczeniu przeziębienia i grypy. Miód lawendowy jest w Polsce rzadko spotykany, można go jednak kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub przywieźć ze śródziemnomorskich wakacji, możemy tez spotkać miód wielokwiatowy aromatyzowany nalewką z lawendy. Ważne, by był to miód naturalny bez dodatku sztucznych aromatów.
Lawendowa inhalacja świetnie sprawdzi się w czasie jesiennych infekcji lub po stresującym dniu. Do przygotowania inhalacji będziemy potrzebować naturalnego olejku lawendowego lub mocnego naparu z kwiatów lawendy. Najlepiej wykonać inhalację parową – przygotowujemy gorący napar z kwiatów lawendy – dwie łyżki suszonych kwiatów na dwie szklanki wody, napar przelewamy do szerokiego naczynia np. miski i wdychamy przez kilka – kilkanaście minut, analogicznie wykonujemy inhalację za pomocą olejku lawendowego – do gorącej wody dodajemy kilka kropel olejku.
Nalewka lawendowa to specyfik o najróżniejszych zastosowaniach. Nalewkę lawendową można stosować jako lek na przeziębienie i grypę, lek uspokajający, aromatyczny dodatek do ciast, deserów lub herbaty. Nalewkę sporządzamy ze świeżych lub suszonych kwiatów. Wystarczy zalać 7-8 łyżek suszonych kwiatów lawendy 40 % alkoholem (500 ml), dodać nieco skórki z pomarańczy i sok z jednej pomarańczy. Pozostawić w szczelnie zamkniętym słoiku i ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Po tym czasie dodajemy pół szklanki miodu. Odstawiamy jeszcze na tydzień, następnie nalewkę odcedzamy, najlepiej przefiltrować za pomocą sitka i gazy. Nalewka gotowa.
Lawenda jest rośliną cenioną na całym świecie, piękne fioletowe kwiaty kryją w sobie nie tylko piękny zapach ale przede wszystkim wiele cennych dla zdrowia właściwości. Lawendę warto wykorzystywać jako lek na codzienne dolegliwości, a także stosować w kuchni do wzbogacania smaku i aromatu przygotowywanych przez nas dań.
Autor: Herbal Leaf