Rozpoczęcie roku szkolnego czy natłok obowiązków w pracy to tylko przykładowe sytuacje, które mogą wiązać się ze stanem wzmożonego napięcia nerwowego. Stres jest naturalną reakcją organizmu na codzienne wyzwania i życiowe zmiany, niemniej jego chroniczne odczuwanie prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na uspokojenie i opanowanie nerwów. O jakich ziołach i olejkach warto pamiętać?
Kojąca moc melisy
Już w średniowieczu melisa znana była ze swoich wyjątkowych właściwości, stąd też uprawiano ją wówczas głównie w celach leczniczych. Paracelsus, zwany również ojcem medycyny nowożytnej, zalecał stosowanie tego zioła wszystkim osobom, które borykały się z dolegliwościami nerwowymi. Co istotne, współczesne wyniki badań potwierdzają, że melisa wykazuje właściwości uspokajające. Wszystko za sprawą olejku eterycznego zawierającego wiele dobroczynnych substancji, takich jak kariofilen i cytra. W sercowatych liściach rośliny o cytrynowym aromacie znajdują się również drogocenne garbniki, flawonoidy czy kwasy fenolowe.
Herbaty i napary z melisy okażą się skutecznym sposobem na przeciwdziałanie stanom napięcia nerwowego oraz na łagodzenie przewlekłego stresu i lęku. Dodatkowo zawarte w tej roślinie substancje stanowią remedium na problemy z bezsennością. Warto również pamiętać, że olejek z melisy może zostać wykorzystany do aromaterapii. Wystarczy jego kilka kropel dodać do kominka zapachowego, nawilżacza powietrza lub kąpieli. Oczywiście, właściwości melisy nie ograniczają się tylko do zwalczenia dolegliwości układu nerwowego. Wpływa ona korzystnie m.in. na procesy trawienne, wzmocnienie odporności czy łagodzenie bólów w trakcie menstruacji.
Czy melisę można podawać dzieciom?
Wielu rodziców zastanawia się, czy melisę można podawać dzieciom, które z uwagi na liczne obowiązki szkolne czy stresujące zmiany narażone są często na odczuwanie silnego niepokoju. W teorii produkty na bazie melisy mogą spożywać już kilkumiesięczne dzieci, niemniej warto to wcześniej skonsultować z lekarzem pediatrą. Wskaże on dozwolone dawki, a w razie wątpliwości skieruje na test na tolerancję. W przypadku nieco starszych dzieci warto również udać się do odpowiedniego specjalisty, gdyż zwiększony niepokój czy problemy z zasypianiem mogą okazać się objawami innych poważnych dolegliwości.
Inne naturalne sposoby na uspokojenie
Jak się okazuje, nie tylko melisa stanowi skuteczny sposób na łagodzenie silnego zdenerwowania czy nadmiernego pobudzenia. Wśród ziół warto chociażby wymienić znany ze swoich właściwości uspokajających rumianek. Wpływa on dodatkowo na poprawę humoru, redukuje napięcie w mięśniach oraz przeciwdziała problemom żołądkowym, które są częstym następstwem silnego stresu.
Osoby, które zmagają się ze stanami wzmożonego napięcia nerwowego, powinny również zapoznać się z właściwościami lawendy. Zawarty w jej kwiatach olejek eteryczny słynie ze swojego działania uspokajającego i wyciszającego. Jego stosowanie w sytuacji odczuwania silnego niepokoju może zatem przynieść potrzebne odprężenie i rozluźnienie. Co więcej, dzięki obecności takich substancji, jak linalol i octan linalolu, olejek lawendowy stanowi doskonały wybór w przypadku problemów ze snem.
Jak stosować zioła na uspokojenie?
W sytuacji wystąpienia silnego zdenerwowania lub przewlekłego stresu warto sięgnąć po kojące napary na bazie melisy, rumianku czy lawendy. W tym celu wystarczy susz lub świeże liście i kwiaty zalać wrzątkiem, a następnie odstawić na kilkanaście minut do momentu zaparzenia. Jeśli jednak dysponujemy olejkami eterycznymi, doskonałą opcją okaże się rozgrzewająca kąpiel lub aromaterapia za pośrednictwem specjalnego kominka zapachowego.
W sprzedaży dostępne są również rozmaite produkty z dodatkiem ziół i roślin, które znane są ze swoich właściwości uspokajających.
Doskonałym przykładem są produkty marki Verbena, której asortyment kryje przepyszne cukierki o smaku melisy. W ich składzie znajdziemy naturalne aromaty oraz sporą dawkę witaminy C, która chroni organizm przed przeziębieniem. Miłośnicy lawendy powinni z kolei zapoznać się z ofertą cukierków i zbożowych ciasteczek marki Verbena, których receptura została wzbogacona o ekstrakty z tej rośliny.
Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.