5 ciekawostek na temat czarnego bzu

Od wieków czarny bez znany jest ze swojego wszechstronnego zastosowania. Nic więc dziwnego, że wzmianki na jego temat znajdziemy m.in. w dziełach Hipokratesa, księgach Pliniusza Starszego, a także w mitologii Słowian czy Celtów. Historia tej dobroczynnej rośliny kryje bowiem wiele ciekawych aspektów z pogranicza magii i medycyny. Na czym polegała moc uzdrawiania krzewu według dawnych wierzeń? Dlaczego substancja zawarta w jego kwiatach okaże się pomocna w trakcie odchudzania? Jak wykorzystać tę roślinę w kuchni? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat czarnego bzu.

Magia uzdrawiania

Warto podkreślić, że właściwości lecznicze czarnego bzu docenione zostały już w okresie paleolitu. O jego dobroczynnym działaniu wiedzieli także starożytni uczeni – w tym Hipokrates, który dokonał dokładnego opisu poszczególnych części rośliny. Liczne receptury na bazie czarnego bzu opisane zostały również w dziełach takich jak: “De materia medica” autorstwa Dioskuridesa czy „Naturalis historia” Pliniusza Starszego.

Co ciekawe, na przestrzeni wieków roślinie tej przypisywano rozmaite właściwości magiczne. Dla przykładu: w okresie średniowiecza sadzenie krzewów w okolicy domu miało chronić mieszkańców przed chorobami. Z kolei noszenie gałązki czarnego bzu miało zapewniać powodzenie i szczęście, a zarazem zapobiegać atakom ze strony innych osób. Wiara w magiczne właściwości rośliny była czasami tak silna, że w niektórych społecznościach przyprowadzano chorych pod krzew w celu ich uzdrowienia. Niemal w każdej kulturze istniał surowy zakaz palenia drewna czy też karczowania czarnego bzu, gdyż miało to sprowadzać na ludzi rozmaite nieszczęścia.

Naturalny sposób na przeziębienie

O ile właściwości magiczne krzewu są już tylko ciekawym elementem historii, to działanie lecznicze czarnego bzu doceniane jest do dzisiaj. Właściwie wszystkie części rośliny: biało-kremowe kwiaty, czarne, mięsiste jagody, a także kora, korzenie i nasiona znajdują zastosowanie w przeciwdziałaniu lub łagodzeniu różnych dolegliwości. Od wieków czarny bez stosowany jest w leczeniu przeziębienia i grypy, za sprawą swojego działania napotnego, przeciwzapalnego i przeciwbólowego.

Zarówno owoce, jak i kwiaty tej rośliny wpływają na obniżenie temperatury ciała, a także na oczyszczenie górnych dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia infekcji można je śmiało wykorzystać jako składnik naparów do płukania gardła. Ciemne jagody stanowią dawkę antocyjanów, kwasów organicznych i wielofenolowych, a także cennych witamin (m.in. C, A) i minerałów. Z kolei kwiaty czarnego bzu to źródło olejków eterycznych, flawonoidów, garbników oraz soli mineralnych.

Czarny bez a odchudzanie

Jak się okazuje, czarny bez może stanowić skuteczne wsparcie na drodze do wymarzonej sylwetki. W roślinie tej znajdziemy bowiem związek zwany choliną, która przeciwdziała nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto, w zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocne okażą się napary z kory lub kwiatów, których spożywanie przyspiesza przemianę materii. Z kolei włączenie do codziennego jadłospisu przetworów na bazie owoców czarnego bzu wpłynie na usuwanie toksyn z organizmu, co również przełoży się na efektywne odchudzanie.

Czarny bez dla urody

Już w czasach starożytnych czarny bez stosowany był w celach upiększających. Wówczas ciemny sok pozyskiwany z owoców tego krzewu służył do farbowania brwi, rzęs czy włosów. Współcześnie znane są szerokie właściwości pielęgnacyjne czarnego bzu, przez co ekstrakty z tej rośliny stanowią nierzadko składnik kosmetyków. Nie tylko precyzyjnie oczyszczają skórę, ale prowadzą również do jej lepszego ukrwienia, a tym samym usprawniają powstanie nowych komórek. Co więcej, naturalne kosmetyki z ekstraktem z czarnego bzu mogą być stosowane przez osoby, które borykają się ze stanami zapalnymi czy trądzikiem.

Specjały domowej spiżarni

Z dobroczynnych właściwości czarnego bzu można korzystać przez cały rok, pod warunkiem, że w domowej spiżarni nie zabraknie przetworów na jego bazie. Z owoców można przyrządzać rozmaite soki, nalewki, dżemy czy konfitury, których przygotowanie nie powinno sprawić większych problemów. Szczególną popularnością cieszy się syrop z czarnego bzu, który wpływa na wzmocnienie odporności, a także łagodzenie rozmaitych objawów np. kataru czy gorączki.

Do jego przygotowania wystarczy użyć około kilograma dojrzałych i dokładnie oczyszczonych owoców. Po wrzuceniu ich do garnka należy dodać kilogram cukru, całość zalać wodą, a następnie gotować do momentu, gdy jagody puszczą sok. Co ciekawe, przetwory można również przygotować z kwiatów czarnego bzu, które okażą się skutecznym wsparciem m.in. w leczeniu przeziębień.

Zgłębiając ciekawostki na temat czarnego bzu, można poznać nie tylko wyjątkową historię tej rośliny, ale i szereg właściwości, które pozwalają cieszyć się dobrym samopoczuciem. Owoce i kwiaty tego krzewu wykorzystywane są m.in. w leczeniu przeziębienia, uporczywego kaszlu czy infekcji gardła. Poza działaniem leczniczym czarny bez odznacza się wyjątkowym smakiem, dlatego stanowi składnik rozmaitych produktów.

Naturalne ekstrakty z tej rośliny znajdziemy również w cukierkach marki Verbena. Dodatkowo czarny bez w połączeniu z żurawiną to jeden z wariantów smakowych naszych ciasteczek. Ta pożywna, wielozbożowa przekąska wzbogacona została o drogocenne minerały: wapń, cynk, żelazo, mangan i magnez.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze